Lektury szkolne - streszczenia. Liceum, do matury, egzaminy, PODCASTY

2020-06-08 8:40
Lektury szkolne - streszczenia
Autor: pixabay.com/pl Lektury szkolne - streszczenia

Streszczenia najważniejszych lektur z liceum. Opracowania, problematyka, charakterystyka bohaterów. Wiedza podstawowa oraz rozszerzony materiał z najczęściej pojawiających się lektur na egzaminach i maturze. To i wiele więcej znajdziecie w poniższym artykule.

Lektury szkolne - streszczenia, opracowania, problematyka. Egzaminy i przygotowanie do matury wymagają czasu, wielkich nakładów pracy i samodyscypliny. Niekiedy zarywamy noc, aby powtórzyć materiał z danej lektury. Dlatego wyciągamy do was pomocną dłoń i przedstawiamy poniżej streszczenia najważniejszych lektur szkolnych w formie podcastów oraz linki do tekstów. Poza skróconą wersją książek najczęściej pojawiających się na maturze i innych egzaminach mamy dla was szczegółowe opracowania, problematykę, charakterystykę bohaterów i ciekawostki. Wszystko nagrane i napisane jest w nowoczesnej formie, co sprawia, że przy powtórce materiału nie będziecie się nudzić nawet przez sekundę.

Kordian - Juliusz Słowacki: opracowanie, streszczenie, PODCAST

Kordian Juliusza Słowackiego to jeden z najważniejszych dramatów romantycznych. Przedstawia młodego człowieka w podróży własnego dojrzewania. Zapoznaj się z problematyką i przypomnij sobie treść tego jakże ważnego dzieła. Przeczytaj albo posłuchaj.

Horacy - utwory wybrane. Streszczenie, problematyka, PODCAST

Horacy to poeta rzymski, któremu zawdzięczamy wiarę w nieśmiertelność poezji. Stworzył jedno z ważniejszych dzieł krytycznoliterackich starożytności. Poznaj bliżej Horacego! Streszczenia najważniejszych utworów oraz problematyka przed wami! Posłuchaj albo przeczytaj.

Chłopi (tom I – Jesień) - Władysław Reymont: streszczenie, problematyka, PODCAST

Chłopi Władysława Reymonta to jedno z największych dzieł opisujących polską wieś i rządzące nią reguły. Nic dziwnego, że Reymont za tę powieść dostał Nobla. Obszerne dzieło porusza wiele wątków, występuje mnóstwo bohaterów, dlatego warto zapoznać się z problematyką i przypomnieć sobie treść powieści. Przeczytaj albo posłuchaj.

Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski: streszczenie, PODCAST

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego to pierwsza polska tragedia humanistyczna, jedno z najważniejszych dzieł renesansu. Streszczenie i omówienie tego jakże ważnego utworu pomoże wam zrozumieć jego znaczenie. Przeczytaj albo posłuchaj.

Kordian - Juliusz Słowacki: opracowanie, streszczenie, problematyka, PODCAST

Kordian Juliusza Słowackiego to jeden z najważniejszych dramatów romantycznych. Przedstawia młodego człowieka w podróży własnego dojrzewania. Zapoznaj się z problematyką i przypomnij sobie treść tego jakże ważnego dzieła. Przeczytaj albo posłuchaj.

Proszę państwa do gazu - Tadeusz Borowski: streszczenie, opracowanie, PODCAST

Proszę państwa do gazu Tadeusza Borowskiego to opowiadanie o ponurej rzeczywistości obozu koncentracyjnego. Ukazuje dzień z życia więźnia podczas przyjmowania transportów. Streszczenie tego utworu i opracowanie pozwoli wam lepiej zrozumieć niesłychanie ciężkie czasy II wojny światowej. Posłuchaj albo przeczytaj.

Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja, PODCAST

Profesor Andrews w Warszawie z tomu „Gra na wielu bębenkach” to krótkie opowiadanie o absurdalnym świecie i sytuacji pozornie bez wyjścia. Przeczytaj albo posłuchaj streszczenia i zapoznaj się z interpretacją utworu Olgi Tokarczuk.

Romantyczność, ballady - Adam Mickiewicz: streszczenie, interpretacja, PODCAST

Cykl ballad Adama Mickiewicza to jedno z najważniejszy dzieł literatury romantycznej. Niektóre z nich, takie jak Romantyczność, Świtezianka, Powrót Taty są ci potrzebne do szkoły. Zapoznaj się z opracowaniem i interpretacją dzieł wieszcza narodowego. Przeczytaj albo posłuchaj.

Dżuma - Albert Camus: streszczenie, opracowanie, problematyka, PODCAST

Albert Camus, autor Dżumy, jest laureatem Nobla z dziedziny literatury. Francuski pisarz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli egzystencjalizmu, a Dżuma, z której jest najbardziej znany, to wzorcowy przykład tzw. powieści parabolicznej. Utwór należy bowiem rozumieć w sposób przenośny, odwołuje się on do pewnych uniwersalnych prawd. Poniżej znajdziecie streszczenie, opracowanie oraz problematykę Dżumy, które pomogą wam uzupełnić wiedzę po przeczytaniu lektury. Przeczytaj albo posłuchaj.

Lalka cz. I - Bolesław Prus: streszczenie, bohaterowie, problematyka, PODCAST

Lalka to powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Bolesława Prusa, która jest zarazem jedną z najczęściej pojawiających się lektur na maturze. Głównym bohaterem Lalki jest Stanisław Wokulski, człowiek mocno stąpający po ziemi - racjonalista, a z drugiej romantycznie zakochany idealista. Powieść Prusa koncentruje się na zderzeniu romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem. Lalkę Prusa powinien znać każdy bez wyjątku! Przeczytaj albo posłuchaj!

Lalka cz. II - Bolesław Prus: streszczenie, bohaterowie, problematyka, PODCAST

Lalka to powieść społeczno-obyczajowa autorstwa Bolesława Prusa, która jest zarazem jedną z najczęściej pojawiających się lektur na maturze. Głównym bohaterem Lalki jest Stanisław Wokulski, człowiek mocno stąpający po ziemi - racjonalista, a z drugiej romantycznie zakochany idealista. Powieść Prusa koncentruje się na zderzeniu romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem. Lalkę Prusa powinien znać każdy bez wyjątku! Przeczytaj albo posłuchaj!

Potop - Henryk Sienkiewicz: streszczenie, bohaterowie, problematyka, PODCAST

Potop Henryka Sienkiewicz to druga z powieści tworzących Trylogię. Dzieło przedstawia dzieje Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). Jedną z najistotniejszych idei książki jest problem zdrady i wierności, będący kryterium moralnej oceny zarówno postaci historycznych jak i tych fikcyjnych. Streszczenie, omówienie problematyki oraz charakterystyka postaci pozwolą lepiej zrozumieć Potop. Przeczytaj albo posłuchaj!

Boska komedia - Dante Alighieri: streszczenie, problematyka, PODCAST

Boska komedia jest arcydziełem literatury włoskiej - o tym otworze mówi się, że jest 'najważniejszym po Biblii dziełem dla Włochów'. Można powiedzieć, że poemat Dantego jest kwintesencją nie tylko średniowiecznej myśli filozoficznej, ale także teologicznej oraz historycznej. Boska komedia, mimo że powstała sto lat przed rozpoczęciem renesansu, zawiera kilka cech bardzo charakterystycznych dla dzieł z tej epoki. Poniżej przedstawiamy streszczenie, opracowanie i problematykę Boskiej komedii. Przeczytaj albo posłuchaj.

Antygona - Sofokles: streszczenie, opracowanie, problematyka, PODCAST

Sofokles, autor Antygony, jest jednym z najwybitniejszych tragików antycznej Grecji. Antygona jest chronologicznie ostatnią po Królu Edypie oraz Edypie w Kolonie, częścią tzw. tragedii tebańskich. Zawarte w nich historie opierają się na mitach tebańskich opisujących dzieje rodu Labdakidów. Poniżej znajdziecie streszczenie Antygony, opracowanie oraz przedstawienie jej problematyki, aby uzupełnić swoją wiedzę po przeczytaniu lektury. Przeczytaj albo posłuchaj.

Pieśni - Jan Kochanowski: opracowanie, streszczenie, problematyka, PODCAST

Jan Kochanowski przez całe swoje życie napisał ponad siedemdziesiąt pieśni. Większość z nich znalazła się w zbiorze „Pieśni. Księgi dwoje”. W poniższym artykule znajdziecie streszczenia i opracowania najważniejszych z nich. Przeczytaj albo posłuchaj.

Gloria victis - Eliza Orzeszkowa: opracowanie, streszczenie, PODCAST

Gloria victis Elizy Orzeszkowej to nowela, którą autorka chciała oddać hołd walczącym w powstaniu styczniowym. Napisała ją długo po tym wydarzeniu. Choć jest to krótki utwór, nie każdy może znaleźć czas na spokojną lekturę. Dlatego specjalnie dla ciebie streścimy tę nowelę, zdradzimy ci też kilka ciekawostek z życia Orzeszkowej i scharakteryzujemy jej twórczość, żebyś mógł zabłysnąć wiedzą przed nauczycielami.Poniżej znajdziecie opracowanie, streszczenie i problematykę utworu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz: streszczenie, opracowanie, PODCAST

Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza to poemat oparty na historii życia wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Jeśli lubisz walecznych i szlachetnych rycerzy, to ta lektura jest dla ciebie! Streszczenie utworu, opracowanie oraz charakterystyka bohaterów przed wami! Przeczytaj albo posłuchaj.

Chmury - Arystofanes: streszczenie, opracowanie, problematyka, PODCAST

Chmury Arystofanesa to przezabawna komedia, która opowiada o nowatorskim nauczaniu młodzieży. To też ciekawa krytyka nauczania Sokratesa. Opracowanie, streszczenie oraz problematyka utworu przed wami! Przeczytaj albo posłuchaj.

Miejsce - Andrzej Stasiuk (z tomu „Opowieści galicyjskie”): streszczenie, PODCAST

Opowiadanie Miejsce Andrzeja Stasiuka to krótka historia o tym, jakich zniszczeń może dokonać czas oraz pustka. Opracowanie i problematyka utworu pozwoli wam lepiej zrozumieć co Laureat nagrody Nike z 2001 roku chce nam przekazać. Przeczytaj albo posłuchaj.

Retoryka oraz Poetyka - Arystoteles: streszczenie, opracowanie, PODCAST

Czym jest poezja dla Arystotelesa? Co oznacza i z czym wiąże się retoryka? Poznaj podstawowe założenia dwóch największych dzieł tego filozofa. Przeczytaj albo posłuchaj.

Podróże z Herodotem - Ryszard Kapuściński: streszczenie, opracowanie, PODCAST

„Podróże z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego to cykl reportaży opisujących życie w różnych częściach świata i w różnym czasie. Zawiera on zarówno elementy filozoficzne jak i opinie autora. Przeczytaj albo posłuchaj.

Adam Asnyk - wybrane wiersze: biografia, twórczość, opracowanie, PODCAST

Adam Asnyk to najsłynniejszy poeta polskiego pozytywizmu, w którego twórczości można odnaleźć wiele wątków romantycznych. Poznaj bliżej autora oraz jego najbardziej znane wiersze. Przeczytaj albo posłuchaj.

Cyprian Kamil Norwid - wybrane wiersze: twórczość, opracowanie, PODCAST

Poezja Cypriana Kamila Norwida była bardzo oryginalna na tle twórców epoki, dlatego często spotykała się z niezrozumieniem. Poznaj bliżej tego wyjątkowego poetę, aby dokładne zrozumieć, co chciał przekazać w swojej twórczości. Przeczytaj albo posłuchaj.

Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński: opracowanie, streszczenie, PODCAST

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to wstrząsająca relacja życia w łagrze, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Opracowanie, streszczenie i najważniejsze informacje o bohaterach prezentujemy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Mała apokalipsa - Tadeusz Konwicki: streszczenie, PODCAST

„Mała apokalipsa” to utwór o samobójczej śmierci młodego pisarza, który w ten sposób wyraża bunt wobec totalitaryzmu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Promethidion - Cyprian Kamil Norwid: opracowanie, znaczenie tytułu, PODCAST

„Promethidion” Cypriana Kamila Norwida to poemat nawiązujący do dialogów filozoficznych Platona. Poeta przedstawił w nim swoją koncepcję sztuki. O czym dokładnie opowiada to dzieło? Przeczytaj albo posłuchaj.

Oda do młodości - Adam Mickiewicz: opracowanie, streszczenie, PODCAST

Oda do młodości Adama Mickiewicza to wiersz, który jest zapowiedzią poetyki romantycznej w literaturze polskiej. Streszczenie utworu, opracowanie oraz interpretację prezentujemy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Bruno Schulz - Sklepy cynamonowe: opracowanie, streszczenie, PODCAST

Sklepy cynamonowe to pierwszy zbiór opowiadań Brunona Schulza, który został wydany w tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym roku przy ogromnym wsparciu Zofii Nałkowskiej. Prezentujemy wybrane opowiadania z tego popularnego tomu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Rozdziobią nas kruki, wrony... - Stefan Żeromski: streszczenie, opracowanie, PODCAST

Nowela „Rozdziobią nas kruki, wrony...” zawiera aluzje do upadku powstania styczniowego. Uznawana jest za jedno z najbardziej poruszających opowiadań Stefana Żeromskiego. Streszczenie wraz z opracowaniem podrzucamy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Testament mój - Juliusz Słowacki: interpretacja, streszczenie, PODCAST

„Testament mój” Juliusza Słowackiego to wiersz, który jest podsumowaniem życia poety. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych polskich liryków. Opracowanie utworu wraz ze streszczeniem podrzucamy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Wielki testament - François Villon: interpretacja, streszczenie, PODCAST

„Wielki Testament” Françoisa Villona to perła średniowiecznej literatury francuskiej. Utwór ten to połączenie refleksji nad przemijaniem i pochwały życia. Opracowanie wraz ze streszczeniem tego dzieła podrzucamy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Hamlet - William Szekspir: streszczenie, bohaterowie, PODCAST

„Hamlet” to obok „Makbeta” i „Romea i Julii” najsłynniejszy dramat Szekspira. Historia duńskiego księcia o aktorskiej duszy do dziś inspiruje wielu twórców. Charakterystyka bohaterów, streszczenie i opracowanie podrzucamy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Próby - Michel de Montaigne: streszczenie, opracowanie, PODCAST

Michel de Montaigne był jednym z najwybitniejszych myślicieli epoki renesansu. „Próby” to jego najważniejsze dzieło, a zarazem pierwszy zbiór esejów na świecie. Streszczenie wraz z opracowaniem podrzucamy w jednym miejscu. Przeczytaj albo posłuchaj.

Grób Agamemnona i inne wiersze - Juliusz Słowacki: opracowanie, PODCAST

Tematyka wierszy Juliusza Słowackiego dotyczy przede wszystkim spraw związanych z utraconą ojczyzną i tęsknoty za nią. Poznaj bliżej utwory Słowackiego, aby zrozumieć jego fenomen. Przeczytaj albo posłuchaj.

Najnowsze