"Ród smoka": na co choruje król Viserys? Aktor wreszcie rozwiał wątpliwości fanów

2022-09-16 16:35 Natalia Nowecka
Ród smoka: na co choruje król Viserys?
Autor: materiały prasowe HBO Max "Ród smoka": na co choruje król Viserys?

Choroba króla Viserysa to kwestia, która nurtuje fanów "Rodu smoka" od premiery pierwszego odcinka. Paddy Considine wreszcie zabrał głos w sprawie wyjawiając, co tak naprawdę dolega królowi Westeros i jaką symbolikę przemycili tu twórcy.

Król Viserys I Targaryen niknie w oczach. Z każdym odcinkiem władca Siedmiu Królestw coraz bardziej podupada na zdrowiu, a widzowie zachodzą w głowę - co tak właściwie mu dolega? Naszą ciekawość zaspokoił wreszcie Paddy Considine, wyjawiając z czym zmaga się jego bohater, oraz co właściwie oznacza jego choroba. Nie pojawiła się bowiem bez przyczyny. 

"Ród smoka": na co choruje król Viserys?

Choroba Viserysa I Targaryena jest nieodłączną częścią każdego z odcinków "Rodu smoka", jednak twórcy nie pokusili się o sprecyzowanie, co tak naprawdę mu dolega. Nie postawiono żadnej diagnozy, a widzowie mogli snuć teorie wyłącznie w oparciu o objawy - coraz rozleglejsze rany na ciele (sprawiające wrażenie gnicia), nadwrażliwość na dotyk, czy utrata palców. Wreszcie, w rozmowie z Entertainment Weekly, wcielający się w postać monarchy Paddy Considine rozwiał wszelkie wątpliwości - ojciec Rhaenyry cierpi na trąd. Choroba ta charakteryzuje się właśnie owrzodzeniami i atakuje układ nerwowy, z czasem doprowadzając do zniekształcenia, lub nawet utraty kończyn. Co równie ciekawe, aktor wyznał, że stan zdrowia króla ma być metaforą trudów sprawowania władzy. 

On cierpi na jakąś formę trądu. [...] On tak naprawdę wcale nie jest stary, wciąż jest młodym człowiekiem. Po prostu, niestety, nabawił się tego czegoś, co przejęło władzę nad jego ciałem. Staje się to metaforą bycia królem oraz stresu i obciążeń, jakie się z tym wiążą, i tego, co to robi z tobą zarówno fizycznie, jak i psychicznie - wyznał Paddy Considine.

ZOBACZ TAKŻE: Nie tylko "Ród Smoka" - oto 5 innych historii ze świata "Gry o tron", które zasługują na własny serial

"Ród smoka": ile odcinków liczy serial i kiedy oglądać?

"Ród smoka" liczy łącznie 10 odcinków, których tytuły zdradziliśmy wam w oddzielnym artykule. Kolejne epizody debiutują co tydzień z niedzieli na poniedziałek, o godzinie 3:00, na antenie HBO i w serwisie HBO Max. Telewizyjne powtórki odbywają się zaś w poniedziałki o godzinie 20:10.

Sonda
"Ród smoka": co sądzisz o dotychczasowych odcinkach prequela "Gry o tron"?

Jak dobrze znasz uniwersum Gry o tron i Rodu smoka? QUIZ tylko dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
Co jest cechą charakterystyczną rodu Targaryenów?
Gra o tron i Ród smoka: QUIZ
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE