Nowa Akademia Pana Kleksa będzie polskim Harrym Potterem?

i

Autor: INPLUS/East News; materiały prasowe Warner Bros. Nowa "Akademia Pana Kleksa" będzie polskim "Harrym Potterem"?

Nowa "Akademia Pana Kleksa" będzie polskim "Harrym Potterem"? Mocne zapewnienia reżysera. Co już wiemy o filmie?

2022-05-23 14:57

"Akademia Pana Kleksa" doczeka się nowej wersji, której reżyserem jest Maciej Kawulski. Filmowiec opowiedział ostatnio o projekcie podkreślając, że celują w kaliber "Harry'ego Pottera". Co już wiemy o filmie i kiedy odbędzie się premiera?

"Akademia Pana Kleksa" to słynna powieść Jana Brzechwy, która w latach 80. została przeniesiona na ekran. W Ambrożego Kleksa wcielił się wówczas Piotr Fronczewski, a ekranizacja dziś uchodzi za klasykę polskiego kina. Maciej Kawulski (czyli człowiek, który dał nam fenomenalny film "Jak zostałem gangsterem") doszedł jednak do wniosku, że czas na odświeżenie starej formuły. Nowa "Akademia Pana Kleksa" zmierza na ekrany kin, a my poznaliśmy właśnie pierwsze szczegóły. Reżyser przyznał, że chce stworzyć produkcję tak angażującą, zachwycającą i uniwersalną, że pokocha ją cały świat, a przygody Ambrożego i jego uczniów dorównają potędze samego Harry'ego Pottera.

Akademia Pana Kleksa - czym remake różnić się będzie od oryginału?

Aby trafić do szerszego grona odbiorców, oraz dorównać Potterowi, twórcy musieli zdecydować się na kilka modyfikacji. Z ogłoszeń castingowych wiemy już, że tym razem do tytułowej Akademii Pana Kleksa uczęszczać będą również dziewczęta. Zgodnie z zapowiedzią Macieja Kawulskiego, nowa wersja tej opowieści ma być dostosowana do współczesnych realiów, przy jednoczesnym zachowaniu ducha oryginału. 

Praca nad filmem rozpoczęła się ponad 3 lata temu. W tym czasie stworzyliśmy zupełnie nową historię na motywach powieści Brzechwy. To swoista koedukacyjna przystań i podróż w głąb własnej wyobraźni, w którą zabierzemy najmłodszych widzów - przyznał reżyser podczas konferencji prasowej w Katowicach. 

Akademia Pana Kleksa - kiedy premiera nowej wersji?

Na obecną chwilę nie ujawniono dokładnej daty premiery nowej wersji "Akademii Pana Kleksa". Wiemy jedynie, że zdjęcia ruszą latem (między innymi w Katowicach), a debiut odbędzie się w 2023 roku. Potwierdzono również, że produkcja podzielona została na dwie części.

Szczegóły fabularne również owiane są tajemnicą, tak samo, jak casting do tytułowej roli. Wśród potencjalnych odtwórców roli Ambrożego Kleksa znaleźli się między innymi Tomasz Kot, Maciej Musiałowski i Rafał Zawierucha. Krążą też pogłoski o zaangażowaniu w projekt Piotra Fronczewskiego (w końcu spotkał się on z Maciejem Kawulskim), jednak miałaby to być mała, epizodyczna rólka. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się.

ZOBACZ TAKŻE: Milionerzy - pytanie o "Akademię Pana Kleksa" zagięło uczestnika. Nie pomógł mu nawet przyjaciel

Jak dobrze znasz najpopularniejsze polskie filmy?

Pytanie 1 z 10
Jak ma imię główna bohaterka filmu "365 dni"?
Kadr z filmu 365 dni