Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa

i

Autor: Paweł Juszczuk/materiał prasowy

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - nowy film Macieja Kawulskiego! Obsada i fabuła

2019-07-05 11:51

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa to najnowsze dzieło Macieja Kawulskiego - reżysera, który kilka dni temu odebrał Nagrodę Publiczności Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za film Underdog. Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa to więcej niż film. Dlaczego człowiek, którego życie zobaczymy na ekranie (a który jeszcze nie może zdradzić swojego nazwiska), postanowił podzielić się swoją historią z widzami? Kto gra główną rolę w filmie Kawulskiego?

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - nowy film Macieja Kawulskiego ma szansę stać się prawdziwym hitem! Scenariusz nowego filmu reżysera jest oparty na faktach i ukazuje autentyczną historię obsadzoną w gangsterskich realiach poprzednich dekad. To kino międzygatunkowe. Produkcja przedstawia prawdę, zaklętą w 24 klatkach każdej sekundy tego obrazu. Kogo zobaczymy w nowym filmie Macieja Kawulskiego?

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 70., gdy bohater jest jeszcze dzieckiem, i obejmuje kolejne dekady aż do czasów współczesnych. Produkcja opowiada historię gangstera polskiej mafii.

Dostałem tekst scenariusza i zrozumiałem, że po raz pierwszy w polskim kinie życie gangstera zostało opowiedziane, a nie zinterpretowane. I to nie przez ludzi, którzy mówią, że znali, byli, widzieli, ale przez niego samego. Zrozumiałem, że nie czytam kolejnego skryptu z rozprawy sądowej, tylko przepiękną opowieść o miłości i przyjaźni okrutnego człowieka, który jednak przetrwał głównie dlatego, że był zdolny do uczuć. To 40 lat życia zmieszczone w dwugodzinnym obrazie w taki sposób, że ani przez chwilę nie czujesz niedosytu i przesytu. Bo taka jest prawda: czasem niewygodna, czasem bolesna, ale zawsze w punkt.

Pierwowzór głównego bohatera i jednocześnie scenarzysta filmu tłumaczy:

Polska tzw. mafia tamtych lat to nie horda umięśnionych superbohaterów, to nie roztropny, przewidujący ruchy w przód i planujący przyszłość zarząd poszczególnych grup. To banda dzieciaków w dwurzędowych marynarkach, kolorowych, kreszowych dresach i sandałach zakładanych na skarpety. To przypadek pomieszany z głupotą, tyle że serwowany w okrutnych i bezwzględnych warunkach. W pewnym momencie historii, kiedy państwo było słabe, ta niesforna, komediowa, wędrowna trupa kontrolowała cały kraj. I robiłaby to do dziś, tak jak to jest na przykład na Sycylii, gdyby nie to, że w pewnym momencie powybijali się nawzajem, a ci, którzy przeżyli, zwykle ułatwiali przeżycie inny kolegom, zapewniając im swoimi zeznaniami bezpieczny i wieloletni pobyt w więzieniu. To,  czego się dowiedziałeś o polskiej mafii z książek koronowanych przez krajową policję laureatów nagród literackich, to jakiś komiks Marvela. Swoje brednie biorą ze swojej wielkiej, tłustej głowy, ale prawdziwa prawda o polskich gangsterach wyglądała zupełnie inaczej.

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - obsada

W roli głównej występuje Marcin Kowalczyk znany z genialnej roli Magika w Jesteś Bogiem i Marcina w Hardkor Disco, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w 2012 roku. Nie są jeszcze znani wszyscy aktorzy, którzy wystąpią w produkcji. Jeśli pojawi się więcej informacji na ten temat - znajdziecie je w tym artykule.

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa - premiera

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 23 czerwca w Warszawie. Potrwają do 10 sierpnia. Premiera filmu zaplanowana jest na początek przyszłego roku.