Akademia Pana Kleksa

i

Autor: Natalia Czarnuch

Akademia Pana Kleksa będzie kręcona w Katowicach. Zagra Piotr Fronczewski

2022-05-18 10:47

W Katowicach będzie kręcona ekranizacja bajki dla dzieci "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Zdjęcia do filmu o Panu Kleksie i jego akademii rozpoczną się na Śląsku już w czerwcu, a jedną z ról zagra Piotr Fronczewski, który wcielił się w tytułowego bohatera pierwszej ekranizacji prawie 40 lat temu. Premiera kinowa nowej "Akademii Pana Kleksa" na podstawie książki Jana Brzechwy odbędzie się na przełomie 2023 i 2024 roku. ​

W Katowicach będzie kręcona bajka dla dzieci "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Zdjęcia filmowe na Śląsku rozpoczną się już w czerwcu. 

Najnowszy film powstanie na podstawie powieści Jana Brzechwy, ale jak zaznacza reżyser, będzie to zupełnie nowa historia. Co ciekawe, niektórzy dobrze znani bohaterowie odegrają w niej nowe role.

Największą zmianą będzie jednak sposób narracji, bo współczesne dzieci żyją w świecie internetu, komórek i gier komputerowych. Czego się należy spodziewać? Filmowi towarzyszyć będzie także aplikacja, która pozwoli widzom wejść do akademii i poczuć się jej częścią.

​- Bardzo cieszymy się z tego, że nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa będzie w Katowicach. To fantastyczna promocja dla miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Mamy kapitalną instytucję "Bajka Pana Kleksa", ten pomysł zrodził się tutaj i stąd trafił do mnie na biurko. Nie musieliśmy szukać, to nas znaleziono w Katowicach, ale ja się bardzo cieszę, bo rzeczywiście to przedsięwzięcie - "Bajka Pana Kleksa" stało się wyróżniającym elementem jeżeli chodzi o Jana Brzechwę, patrząc z punktu widzenia naszego kraju - dodaje.

- Najwięcej dzieci, które wzięły udział w castingach, pochodziło właśnie z województwa śląskiego - mówi reżyser Maciej Kawulski

Akademia Pana Kleksa z Piotrem Fronczewskim

W nowej ekranizacji nie zabraknie Piotra Fronczewskiego. Całą obsadę widzowie poznają za dwa tygodnie podczas oficjalnej konferencji.

Zdjęcia do bajki prócz Katowic będą kręcone również w bajkowych sceneriach Norwegii.

Najnowsza wersja Akademii Pana Kleksa ma być podzielona na dwie części. Premiera pierwszej części bajki w kinach ma się odbyć na przełomie 2023 i 2024 roku.