Nowe obostrzenia w Polsce od 20.03? Jasne stanowisko Ministerstwa Zdrowia

2021-03-17 15:18
Pilne
Autor: Materiały prasowe

Jeszcze w tym tygodniu rząd ma ogłosić nowe obostrzenia w całej Polsce. Czy od 18.03 czeka nas ogólnokrajowy lockdown? - Widzimy przyrosty po 40-50 proc. dzień do dnia, więc ta sytuacja nie nastraja optymistycznymi myślami - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W środę, 17 marca w całym kraju potwierdzono ponad 25 tysięcy zakażeń. A to oznacza, że lockdown jest już w zasadzie pewny.

Spis treści

  1. Nowe obostrzenia w Polsce od 18.03.2021. Jasna deklaracja Ministerstwa Zdrowia
  2. Rzecznik MZ: Szczepionka AstraZeneka jest bezpieczna
  3. Test na COVID-19. Formularz online. Jak się zapisać?

Nowe obostrzenia w Polsce od 18.03.2021. Jasna deklaracja Ministerstwa Zdrowia

AKTUALIZACJA GODZINA 15.15:

Lockdown w całej Polsce od 20 marca! Zamknięte będą m.in. hotele, kina, teatry, baseny, sauny, obiekty sportowe oraz galerie handlowe. Uczniowie klas I-III wracają do nauki zdalnej na co najmniej 3 tygodnie. Taką decyzję ogłosił dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

To już w zasadzie pewne. W Polsce będą nową obostrzenia. Szykuje się ogólnokrajowy lockdown. Rząd ma go ogłosić jeszcze w tym tygodniu.

- Realizują się te czarne i niebezpieczne scenariusze. W czwartek lub piątek przekażemy informacje o nowych obostrzeniach - powiedział Wojciech Andrusiewicz rzecznik ministerstwa zdrowa podczas konferencji prasowej. Warunkiem wprowadzenia nowych obostrzeń ma być przekroczenie poziomu 25 tysięcy zakażeń, a ten scenariusz zrealizował się już w środę, gdy resort zdrowia potwierdził dokładnie 25 052 nowe przypadki zakażeń

A to oznacza, że od będziemy mieli w Polsce lockdown. Decyzję w tej sprawie rząd ma ogłosić jeszcze w tym tygodniu. Nowe obostrzenia w całej Polsce mają zostać wprowadzone od najbliższej soboty. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w kilku województwach, gdzie zamknięte są galerie handlowe, hotele, baseny, kasyna, teatry oraz filharmonie. Rząd prawdopodobnie takie przepisy wprowadzi jeszcze w tym tygodniu w całej Polsce.

Rzecznik MZ: Szczepionka AstraZeneka jest bezpieczna

Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej zapewnił, że na dziś w Polsce nie wystąpił żaden przypadek zgonu z powodu szczepienia szczepionką AstraZeneca.

- Ta szczepionka jest szczepionką w tej chwili cały czas bezpieczną, nie ma żadnej rekomendacji, by wstrzymywać szczepienia - mówi rzecznik MZ.

Nie ma więc planów, żeby wstrzymywać szczepień wykonywanych preparatem tego producenta tak jak zrobiono to m.in. we Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

Test na COVID-19. Formularz online. Jak się zapisać?

Od poniedziałku osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem mogą zgłosić się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez formularz na stronie gov.pl/dom. Wypełniając formularz, należy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i czy zaobserwowano u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie.

Czytaj także: Test na Covid-19: Mniej objawów, by dostać skierowanie. Jak wypełnić formularz online?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że we wtorek wprowadzono zmiany w formularzu - obecnie kategorycznym wskazaniem do testu nie jest już utrata węchu i smaku. Andrusiewicz wyjaśnił, że zdecydowano się na ten krok, ponieważ w przypadku zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa, taki objaw często nie występuje.

- Jeżeli więc zaznaczamy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i był on dłuższy niż 15 min z dystansem poniżej 2 m, zostaniemy skierowani na test. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować, że to może być zakażenie covidowe, zostaniemy skierowani na test - powiedział.

- Polecam wszystkim, którzy choćby mają problem z dodzwonieniem się na teleporadę, by nie czekali, jeżeli są pacjentami objawowymi, tylko wprost zapisywali się na formularzu na stronie gov.pl/dom - dodał.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 16.03
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze