Pilne

i

Autor: Materiały prasowe

Nowe obostrzenia w Polsce od 20.03? Jasne stanowisko Ministerstwa Zdrowia

2021-03-17 15:18

Jeszcze w tym tygodniu rząd ma ogłosić nowe obostrzenia w całej Polsce. Czy od 18.03 czeka nas ogólnokrajowy lockdown? - Widzimy przyrosty po 40-50 proc. dzień do dnia, więc ta sytuacja nie nastraja optymistycznymi myślami - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W środę, 17 marca w całym kraju potwierdzono ponad 25 tysięcy zakażeń. A to oznacza, że lockdown jest już w zasadzie pewny.

Spis treści

  1. Nowe obostrzenia w Polsce od 18.03.2021. Jasna deklaracja Ministerstwa Zdrowia
  2. Rzecznik MZ: Szczepionka AstraZeneka jest bezpieczna
  3. Test na COVID-19. Formularz online. Jak się zapisać?

Nowe obostrzenia w Polsce od 18.03.2021. Jasna deklaracja Ministerstwa Zdrowia

AKTUALIZACJA GODZINA 15.15:

Lockdown w całej Polsce od 20 marca! Zamknięte będą m.in. hotele, kina, teatry, baseny, sauny, obiekty sportowe oraz galerie handlowe. Uczniowie klas I-III wracają do nauki zdalnej na co najmniej 3 tygodnie. Taką decyzję ogłosił dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

To już w zasadzie pewne. W Polsce będą nową obostrzenia. Szykuje się ogólnokrajowy lockdown. Rząd ma go ogłosić jeszcze w tym tygodniu.

- Realizują się te czarne i niebezpieczne scenariusze. W czwartek lub piątek przekażemy informacje o nowych obostrzeniach - powiedział Wojciech Andrusiewicz rzecznik ministerstwa zdrowa podczas konferencji prasowej. Warunkiem wprowadzenia nowych obostrzeń ma być przekroczenie poziomu 25 tysięcy zakażeń, a ten scenariusz zrealizował się już w środę, gdy resort zdrowia potwierdził dokładnie 25 052 nowe przypadki zakażeń

A to oznacza, że od będziemy mieli w Polsce lockdown. Decyzję w tej sprawie rząd ma ogłosić jeszcze w tym tygodniu. Nowe obostrzenia w całej Polsce mają zostać wprowadzone od najbliższej soboty. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w kilku województwach, gdzie zamknięte są galerie handlowe, hotele, baseny, kasyna, teatry oraz filharmonie. Rząd prawdopodobnie takie przepisy wprowadzi jeszcze w tym tygodniu w całej Polsce.

Rzecznik MZ: Szczepionka AstraZeneka jest bezpieczna

Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej zapewnił, że na dziś w Polsce nie wystąpił żaden przypadek zgonu z powodu szczepienia szczepionką AstraZeneca.

- Ta szczepionka jest szczepionką w tej chwili cały czas bezpieczną, nie ma żadnej rekomendacji, by wstrzymywać szczepienia - mówi rzecznik MZ.

Nie ma więc planów, żeby wstrzymywać szczepień wykonywanych preparatem tego producenta tak jak zrobiono to m.in. we Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

Test na COVID-19. Formularz online. Jak się zapisać?

Od poniedziałku osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem mogą zgłosić się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez formularz na stronie gov.pl/dom. Wypełniając formularz, należy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 i czy zaobserwowano u siebie objawy, które mogą wskazywać na zakażenie.

Czytaj także: Test na Covid-19: Mniej objawów, by dostać skierowanie. Jak wypełnić formularz online?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że we wtorek wprowadzono zmiany w formularzu - obecnie kategorycznym wskazaniem do testu nie jest już utrata węchu i smaku. Andrusiewicz wyjaśnił, że zdecydowano się na ten krok, ponieważ w przypadku zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa, taki objaw często nie występuje.

- Jeżeli więc zaznaczamy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i był on dłuższy niż 15 min z dystansem poniżej 2 m, zostaniemy skierowani na test. Jeżeli mamy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować, że to może być zakażenie covidowe, zostaniemy skierowani na test - powiedział.

- Polecam wszystkim, którzy choćby mają problem z dodzwonieniem się na teleporadę, by nie czekali, jeżeli są pacjentami objawowymi, tylko wprost zapisywali się na formularzu na stronie gov.pl/dom - dodał.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 16.03