GDDKiA wprowadziła NOWE OZNAKOWANIE na autostradach. Czego dotyczy? [ZDJĘCIA]

2021-07-17 14:50

W kilku miejscach przy drogach szybkiego ruchu stanęły NOWE OZNAKOWANIA. Tablice z napisem "Stop. Zły kierunek" mają ostrzegać kierowców przed wjazdem pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Kierowców, którzy poruszają się po drogach szybkiego ruchu pod prąd, nie brakuje. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, zarówno dla innych, jak i samych siebie. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce m.in. na trasie S7 na węźle Elbląg Wschód. Kierowca osobowego seata wjechał pod prąd. Na szczęście w porę zareagował na to pewien instruktor nauki jazdy, który postanowił zajechać mu drogę i uniemożliwić dalszą podróż. Nagranie ze zdarzenia obejrzysz w naszym materiale: Jechał S7 pod prąd. Instruktor nauki jazdy zajechał mu drogę [WIDEO]

Zaledwie kilka dni temu, na tej samej drodze, kierowca osobowej hondy poruszał się pasem awaryjnym pod prąd. W tym przypadku drogę zajechał mu kierowca dostawczaka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jechał PASEM AWARYJNYM na S7 pod prąd! Drogę zajechał mu kierowca dostawczaka. Zobacz NAGRANIE

Nowe oznaczenia na autostradach. Gdzie pojawiły się pierwsze tablice?

By takich sytuacji było jak najmniej, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, wzorem takich krajów jak Austria, Niemcy, Słowacja czy Chorwacja, postanowiła umieścić w kilku miejscach przy drogach szybkiego ruchu nowe oznakowanie. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już na łącznicy węzła Głogów Południe na S3, a także na węźle Świlcza na S19. Nowe tablice pojawiły się również na autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej, gdzie zaobserwowano kierowców oczekujących na odprawę i zawracających przed granicą. 

Raport z anteny 15.07, godz.10

Jak zauważa GDDKiA, ustawione tablice informacyjne NIE SĄ ZNAKIEM DROGOWYM, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. - Przypomnijmy, że umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka”, która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.) - tłumaczą drogowcy.

Nowe oznakowanie na autostradach. Kolejne tablice już wkrótce. Gdzie się pojawią?

W najbliższym czasie takie tablice informacyjne pojawią się między innymi na węźle Patriotów na S2 w Warszawie, na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na S8, na większości węzłów na S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą, na obwodnicy Wałcza w ciągu S10, a także na kilku węzłach na S1 i S52 w okolicy Bielska-Białej.