Obrzeżek gołębi groźny dla ludzi. Może zaatakować w mieszkaniu

i

Autor: pixabay.com/ wikipedia.org: PaulT Obrzeżek gołębi groźny dla ludzi. Atakuje pod osłoną nocy

Groźna odmiana kleszczy ATAKUJE W MIESZKANIACH! Ugryzienie może spowodować wstrząs anafilaktyczny

2021-07-17 7:35

Choć wydawać by się mogło, że kleszcze atakują jedynie w lasach czy parkach, to tak NIE JEST. Istnieje bowiem groźna odmiana kleszczy zwana OBRZEŻKIEM GOŁĘBIM, które w poszukiwaniu żywiciela często trafiają do ludzkich mieszkań. Ich ugryzienie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Więcej o tym niebezpiecznym insekcie przeczytasz w materiale poniżej.

Wiele osób zapewne nigdy wcześniej nie słyszało o kleszczach ptasich, zwanych również obrzeżkiem gołębim. Jest to niezwykle groźna odmiana kleszczy, które mogą atakować ludzi w mieszkaniach. Jak wygląda obrzeżek gołębi? Dlaczego jest niebezpieczny dla człowieka i skąd pojawia się w naszych domach czy mieszkaniach?

Obrzeżek gołębi - czym jest? Jak wygląda?

Obrzeżek gołębi, inaczej kleszcze gołębie, ptasie kleszcze, to gatunek kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych. Kleszcze te mają ciało koloru szarego lub szarobrązowego o kształcie jajka, ze zwężoną stroną przednią. Samica ma 6-10 mm długości i 4-7 mm szerokości. Samiec ma 4-5 mm długości i 3 mm szerokości. Samica składa w ciągu życia około 700 jaj w seriach po 10-50 sztuk, z których po ok. miesiącu wykluwają się sześcionożne larwy.

Ptasie kleszcze atakują głównie gołębie, ale też inne ptaki takie jak: jaskółki, gawrony czy kury i kaczki. W związku z tym najczęściej spotykane są w miejscach gniazdowania ptaków – gołębnikach, kurnikach, ale też na strychach czy poddaszach. Dla człowieka obrzeżki stają się szczególnie groźne po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania. Wówczas głodne osobniki w poszukiwaniu żywiciela rozchodzą się w różne strony i często trafiają do ludzkich mieszkań. A ich pozbycie się jest niezwykle trudne. Dorosłe osobniki mogą bowiem przeżyć bez pożywienia nawet do 5 lat.

Największą aktywność ptasie kleszcze wykazują w miesiącach wiosennych i letnich.

Raport z anteny 13.07, godz.10

Obrzeżek gołębi – dlaczego jest groźny dla człowieka?

Kleszcze te są nosicielami groźnych chorób – m.in. boreliozy, gorączki Q, salmonellozy ptasiej, a także kleszczowego zapalenia mózgu. Przyczyniają się też do powstawania alergii oraz astmy, w skrajnych przypadkach mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny. Ich pogryzienia są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Obrzeżek gołębi – objawy ukąszenia

Obrzeżki pobierają krew od żywiciela nawet 1,5 godziny, po czym odpadają i ukrywają się w szczelinach. Zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważalne dopiero rano. Ukłucie może być bolesne, a świąd utrzymywać się dość długo. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w miejscu ukąszenia pojawia się niewielka plamka, która następnie przekształca się w swędzący pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem. Zdarza się, że ukąszenie doprowadza również do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i powiększenia sąsiadujących węzłów chłonnych. Oprócz obrzęku skóry mogą występować również takie objawy jak:

 • gorączka,
 • szum w uszach,
 • zawroty głowy,
 • złe samopoczucie,
 • niepokój,
 • zaburzenia widzenia,
 • duszności,
 • uogólniona pokrzywka
 • utrata apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • biegunka.