Matura 2020 POLSKI. Co może być? ZADANIA i pojęcia, które warto powtórzyć na kilkanaście, a nawet kilka godzin przed egzaminem mogą wam pomóc. Język polski matura 2020, to zapewne przede wszystkim czytanie ze zrozumieniem. Arkusz CKE będzie zawierał fragmenty tekstów, z którymi trzeba się zapoznać, by poprawnie odpowiedzieć na konkretne zadania. Przynajmniej tak było w latach poprzednich. Matura 2020 polski, to też lektury. Nie jest tajemnicą informacja, by zdać egzamin dojrzałości z ojczystego języka wystarczy napisać tylko wypracowanie i mieć pewność, że zdobędzie się komplet punktów. Za wypracowanie z polskiego lub rozprawkę, można otrzymać 50 punktów. W przypadku testu z zadaniami, w których trzeba się wykazać wiedzą ogólną, można zgarnąć 20 punktów. Co może być na maturze z polskiego 2020? Uczniowie w internecie wyszli z inicjatywą i po tym, gdy matura 2020 została przełożona, postanowili się wesprzeć wysyłając sobie niektóre pojęcia, mogące okazać się kluczem do zdobycia kompletu punktów na egzaminie.
Matura 2020 POLSKI: co może być?
Matura 2020 z polskiego rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 9:00. Mowa o egzaminie dojrzałości na poziomie podstawowym. W przypadku matury rozszerzonej z polskiego, to ta odbędzie się 8.06.2020, ale o godzinie 14:00. Co może być na maturze z polskiego 2020 na poziomie podstawowym i rozszerzonym? W serwisie Twitter od kilku dni rządzi hasztag Matura2020 i to właśnie tu tegoroczni uczniowie, absolwenci z poprzednich lat, a nawet nauczyciele języka polskiego, podsyłają zagadnienia, które warto powtórzyć.
Na maturze 2020 z polskiego może się przydać znajomość motywów. Jeśli zapamiętacie 16 z nich, to będzie bardzo dobrze:
- Motyw samotności: Pan Tadeusz (Adam Mickiewicz), Przedwiośnie (Stefan Żeromski), Żywot człowieka poczciwego (Mikołaj Rej)
- Motyw cierpienia: Iliada (Homer), Cierpienia młodego Wertera (Johann Wolfgang Goethe), Dziady cz. III (Adam Mickiewicz), Medaliony (Zofia Nałkowska), Treny (Jan Kochanowski)
- Motyw kariery: Lalka (Bolesław Prus), Granica (Zofia Nałkowska), Zbrodnia i Kara (Fiodor Dostojewski)
- Motyw lekarza: Dżuma (Albert Camus), Ludzie bezdomni (Stefan Żeromski), Siłaczka (Stefan Żeromski), Zdążyć przed Panem Bogiem (Hanna Krall)
- Motyw miasta: Zbrodnia i Kara (Fiodor Dostojewski), Przedwiośnie (Stefan Żeromski), Dżuma (Albert Camus), Mistrz i Małgorzata (Michaił Bułhakow)
- Motyw miłości: Romeo i Julia (William Szekspir), Dziady część III i IV (Adam Mickiewicz), Ludzie Bezdomni (Stefan Żeromski), Granica (Zofia Nałkowska)
- Motyw przyjaźni: Przyjaciele (Adam Mickiewicz), Zbrodnia i Kara (Fiodor Dostojewski), Dżuma (Albert Camus)
- Motyw rewolucji: Przedwiośnie (Stefan Żeromski), Nie-Boska komedia (Zygmunt Krasiński)
- Motyw rodziny: Skąpiec (Molier), Kamizelka (Bolesław Prus), Nad Niemnem (Eliza Orzeszkowa), Granica (Zofia Nałkowska), Przedwiośnie (Stefan Żeromski), Konrad Wallenrod (Adam Mickiewicz)
- Motyw samotności: Cierpienia młodego Wertera (Johann Wolfgang Goethe), Nad Niemnem (Eliza Orzeszkowa), Ludzie Bezdomni (Stefan Żeromski), Wieża (Gustaw Herling-Grudziński), Listy (Zygmunt Krasiński)
- Motyw tańca: Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, Wesele (Stanisław Wyspiański), Tango (Sławomir Mrożek)
- Motyw - Teatr Świata: Fraszki (Jan Kochanowski), Lalka (Bolesław Prus), Proces (Franz Kafka)
- Motyw totalitaryzm: Mistrz i Małgorzata (Michaił Bułhakow), Folwark Zwierzecy (George Orwell), Rozmowy z kotem (Kazimierz Moczarski).
- Motyw wędrówki: Sonety krymskie (Adam Mickiewicz), Pan Tadeusz (Adam Mickiewicz), Kordian (Juliusz Słowacki), Przedwiośnie (Stefan Żeromski)
- Motyw wsi: Chłopi (Władysław Stanisław Reymont), Opowiadania (Stefan Żeromski)
- Motyw władcy: Antygona (Sofokles), Pieśń o Rolandzie, Odprawa posłów greckich (Jan Kochanowski) Makbet (William Szekspir).
Matura z polskiego 2020 to przede wszystkim czytanie ze zrozumieniem. Za wykazanie się tą umiejętnością można zdobyć bardzo dużo punktów, dlatego przypomnijcie sobie najważniejsze kwestie z tym związane:
Matura 2020 POLSKI: lektury, streszczenia
Wypracowanie na maturze 2020 będzie związane z jedną z lektur, którą omawialiście w szkole. Skorzystajcie z naszych streszczeń, jeśli chcecie być doskonale przygotowani:
- Lektury szkolne - streszczenia. Liceum, do matury, egzaminy, PODCASTY
- Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński: opracowanie, bohaterowie, streszczenie, PODCAST
- Jan Kochanowski - Treny: opracowanie, streszczenie, interpretacja, PODCAST
- Wesele - Stanisław Wyspiański: opracowanie, streszczenie, bohaterowie, PODCAST
- Rozdziobią nas kruki, wrony... - Stefan Żeromski: streszczenie, opracowanie, PODCAST
- Bogurodzica: streszczenie, opracowanie, archaizmy, PODCAST
- Biblia - Księga Hioba (fragmenty): streszczenie, opracowanie, PODCAST
- Stanisław Wyspiański - Noc listopadowa: streszczenie, opracowanie, PODCAST
- Homer - Iliada: streszczenie, opracowanie, bohaterowie, PODCAST
- Oda do młodości - Adam Mickiewicz: opracowanie, streszczenie, interpretacja, PODCAST
- Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński: streszczenie, opracowanie, PODCAST
- Przedwiośnie - Stefan Żeromski: streszczenie, opracowanie, bohaterowie, PODCAST
- Iliada – Homer: streszczenie, opracowanie, interpretacja, PODCAST
- Dżuma - Albert Camus: streszczenie, opracowanie, problematyka, PODCAST
- Zdążyć przed Panem Bogiem - Hanna Krall: streszczenie, opracowanie, bohaterowie, PODCAST
- Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz: streszczenie, opracowanie, bohaterowie, PODCAST