Stopy procentowe znowu w górę. O ile wzrosną? Fatalne wieści od ekonomistów

i

Autor: pixabay.com Stopy procentowe znowu w górę. O ile wzrosną? Fatalne wieści od ekonomistów

Stopy procentowe znowu w górę. O ile wzrosną? Fatalne wieści od ekonomistów

2022-06-07 10:11

Rada Polityki Pieniężnej w środę 8 czerwca podejmie kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści nie mają złudzeń, że główna stopa NBP znowu zostanie podwyższona. Chociaż eksperci są przekonani o skoku, to nie są zgodni co do jego skali. O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe?

Polacy z problemem stale rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się od kilku miesięcy. Rada Polityki Pieniężnej w maju zdecydowała się je podwyższyć o 75 punktów bazowych. Co więcej, nie był to pierwszy wzrost. Miesiąc temu RPP po raz ósmy podwyższyła stopy procentowe, cały proces rozpoczął się jeszcze w październiku 2021 r. Od tego czasu stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. i jest to najwyższy poziom od listopada 2008 r.

CZYTAJ TAKŻE: Płaca minimalna w 2023 r. wzrośnie. Ile wyniesienie wynagrodzenie na rękę?

O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe?

Eksperci finansowi nie mają jednak dobrych wieści przed czerwcowym posiedzeniem RPP. Ekonomiści PKO BP w komentarzu do najnowszego odczytu inflacji w Polsce wskazali, że w czerwcu należy się spodziewać kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych. O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe? Okazuje się, że nawet o 100 punktów bazowych! Podobnego zdania są ekonomiści Banku Pekao. Przewidują oni, że RPP podniesienie stopę referencyjną o 75 punktów bazowych, czyli do 6 proc. Byłby to najwyższy poziom od czerwca 2008 r.

Stopy procentowe. Dlaczego rosną?

Eksperci tłumaczą ciągłe podwyżki stóp procentowych szybko rosnącymi cenami. Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek 7 czerwca wstępne szacunki odnośnie inflacji. Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły o 13,9 proc. w skali poprzedniego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to 1,7 proc.

Przewodniczący RPP Adam Glapiński na majowej konferencji prasowej podkreślał, że stopy procentowe będą podnoszone do momentu, aż inflacja trwale się nie obniży. Dlatego ekonomiści są przekonani, że w środę ogłoszone zostaną kolejne fatalne wiadomości.

Źródło: tvn24.pl

Poszukiwani w sprawie wyłudzeń VAT wpadli na Wyspach Kanaryjskich