Marian Banaś

i

Autor: screen youtube SEJM RP

Pegasus: NIK skontroluje służby? Są wnioski o kontrolę

2021-12-29 15:27

Nielegalna inwigilacja za pośrednictwem systemu Pegasus? Do Najwyższej Izby Kontroli skierowano już trzy wnioski z prośbami o skontrolowanie służb. Jak ustaliła działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, oprogramowaniem Pegasus inwigilowani byli senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, czyli osoby, które sprzeciwiały się działaniom rządu.

Kierujemy wniosek o kontrolę NIK ws. wykorzystywania oprogramowania Pegasus - poinformowali w środę posłowie Lewicy: Wiesław Szczepański i Paweł Krutul. Posłowie Lewicy w tej sprawie spotkali się z prezesem NIK Marianem Banasiem.

Inwigilacja Pegasusem

Spotkanie dotyczyło doniesień o wykorzystywaniu systemu Pegasus, czyli opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania do inwigilacji. Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, oprogramowaniem Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Czytaj także: PEGASUS - co to za program? Jak działa? Do czego został stworzony? Poznajcie odpowiedzi!

Przed rozmowami poseł Krutul przekazał, że Lewica kieruje wniosek o kontrolę NIK. - Będziemy pytali o gospodarność i celowość zakupu dostępu do oprogramowania Pegasus, legalności wykorzystywania oprogramowania Pegasus w celach operacyjnych wobec polityków, w tym m.in. w czasie minionej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, a następnie wobec prokuratorów - mówił poseł Lewicy i przekazał, że jego formacja będzie chciała otrzymać informacje ws. rzetelności nadzoru przez ministra koordynator służb specjalnych.

Szczepański po spotkaniu przekazał, że prezes NIK zapewnił parlamentarzystów o tym, że Izba będzie analizowała możliwość kontroli, szczególnie, że nie jest to pierwszy skierowany do niej wniosek ws. wykorzystania Pegasusa. W poniedziałek senator Brejza skierował do NIK wniosek o przeprowadzenie pilnej kontroli w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Czytaj także: Pegasus: Będzie komisja śledcza ws. inwigilacji przeciwników rządu?

Nowa ustawa?

Posłowie Lewicy będą składać w przyszłym roku projekt ustawy, która ma uszczelnić kontrolę nad służbami. Szczepański poinformował, że w projekcie miałyby zostać zawarte rozwiązania np. nakazanie służbom informowania obywateli o niejawnych poczynaniach, jeśli te nie doprowadziły do aktu oskarżenia. - Chcemy, żeby każdy obywatel wiedział, że był podsłuchiwany - mówił.

Czytaj także: Pegasus: Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek inwigilowani przez służby?

Ponadto w projekcie ma znaleźć się m.in. zasada, aby materiały, które zostały pozyskane niezgodnie z prawem, nie stanowiły podstawy do aktu oskarżenia, czy obowiązek publikowania sprawozdań dotyczących niejawnej działalności operacyjnej służb posiadających stosowne uprawnienia oraz obowiązek składania raz w roku informacji na zamkniętych posiedzeniach komisji: służb specjalnych i komisji administracji z działalności operacyjnej o charakterze niejawnym np. podsłuchach incydentalnych przez komendantów i szefów służb.

Czytaj także: Krzysztof Brejza inwigilowany podczas kampanii wyborczej? Kolejna ofiara Pegasusa

Lewica chciałaby także, żeby przewodniczącym komisji służb specjalnych był przedstawiciel opozycji, a nie polityk koalicji rządzącej, jak jest obecnie. Ponadto chce, aby w każdym sądzie okręgowym został powołany specjalny sędzia, który będzie wyłącznie uprawniony do wydawania zgód na używanie techniki inwigilacji obywateli, a wydawanie zgód na osobę nieznaną, czyli tylko na określony numer telefonu, byłoby niedopuszczalne.

Odnosząc się do doniesień i komentarzy dotyczących inwigilacji przy pomocy systemu Pegasus senatora Brejzy, mec. Giertycha i prokurator Wrzosek, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślał, że sugestie, iż służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są nieuprawnione i fałszywe.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

QUIZ. Ludzie boją się nawet kolorów i liczb! Czy umiesz rozpoznać fobie?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Klaustrofobia to lęk przed...