Smartfon

i

Autor: pixabay.com

PEGASUS - co to za program? Jak działa? Do czego został stworzony? Poznajcie odpowiedzi!

2022-04-19 16:03

Nazwa tego oprogramowania wymieniana jest w kontekście afer podsłuchowych na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że z systemu korzystano także w Polsce. Czym jest Pegasus, po co został stworzony i jak działa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Pegasus - co to za program? Jak działa? Do czego został stworzony? Takie pytania zadaje coraz więcej mieszkańców i mieszkanek Polski. Ma to związek z aferą podsłuchową, której źródła sięgają 2018 roku. Organizacja Citizen Lab donosiła wówczas o możliwości rozprzestrzeniania Pegasusa na terenie Polski. Dalsze śledztwo wskazywało na prawdopodobny zakup oprogramowania dokonany przez CBA za pośrednictwem jednej z firm informatycznych. W 2021 pojawiły się kolejne informacje uzyskane od Citizen Lab. Wskazywały one na konkretne osoby ze świata polskiej polityki, które inwigilowano za pomocą Pegasusa. Chodzi między innymi o Romana Giertycha, prokurator Ewę Wrzosek oraz senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę. Zapewne z czasem w tej sprawie pojawiać się będzie więcej wątków i nie raz jeszcze usłyszymy o Pegasusie. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o tym programie.

Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie

Czym jest Pegasus?

Pegasus jest programem szpiegującym stworzonym i sprzedawanym przez izraelską firmę NSO Group. Założyli ją byli członkowie izraelskich służb wywiadowczych, specjalizujący się w inwigilacji cyfrowej. Pegasus przeznaczony jest do automatycznej instalacji na systemach iOS i Android. W jaki sposób pojawia się na telefonach z tymi systemami operacyjnymi? O tym w dalszej części artykułu.

Jak działa Pegasus?

Pegasus działa, jak wirus atakujący telefony. Zainfekowanie może nastąpić na trzy sposoby. Pierwszym i najczęstszym jest wejście w link przesłany pocztą elektroniczną. Otwierając link nie jesteśmy świadomi, że Pegasus właśnie instaluje się na naszym telefonie. Drugi sposób infekowania polega na wykorzystaniu komunikatora internetowego. W tym wypadku Wystarczy samo wyświetlenie wiadomości. Trzeci sposób infekcji to połączenie telefoniczne. Wówczas program zagnieżdża się na urządzeniu nawet, jeśli telefon nie zostanie odebrany.

Po zainstalowaniu Pegasus zyskuje dostęp do wszystkich funkcji i danych telefonu, w tym lokalizacji, rejestru połączeń, haseł, wiadomości przesyłanych przez komunikatory i rejestratorów dźwięku, co umożliwia podsłuchiwanie rozmów.

Do czego został stworzony Pegasus?

Pierwotnym przeznaczeniem Pegasusa było śledzenie terrorystów i podejrzanych o terroryzm. Izraelskie służby namierzały dzięki niemu konkretne osoby lub zyskiwały informacje o planowanych zamachach. Wszystko zmieniło się wtedy, gdy program zaczął być sprzedawany przez NSO Group zewnętrznym klientom. Pegasus stał się wówczas niebezpiecznym narzędziem inwigilacji. Jednym z najgłośniejszych przypadków jego wykorzystania było podsłuchiwanie Emmanuela Macrona. Śledztwa ujawniły, że bardzo często korzystano z Pegasusa do szpiegowania dziennikarzy. Wątek tego oprogramowania pojawia się między innymi w głośnej sprawie zabójstwa Dżamala Chaszukdżi - saudyjskiego komentatora politycznego, który często krytykował władze swojego państwa. Pegasusa mają też organizacje przestępcze. Najprawdopodobniej korzystają z niego meksykańskie kartele narkotykowe.