Krzysztof Brejza inwigilowany podczas kampanii wyborczej? Kolejna ofiara Pegasusa

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Brejza inwigilowany podczas kampanii wyborczej? Kolejna ofiara Pegasusa

Krzysztof Brejza inwigilowany podczas kampanii wyborczej? Kolejna ofiara Pegasusa

2021-12-23 19:54

Wcześniej Roman Giertych i prok. Ewa Wrzosek, teraz senator Krzysztof Brejza. Na jaw wychodzą kolejne informacje, które mają potwierdzać, że osoby krytykujące polski rząd były inwigilowane za pośrednictwem systemu Pegasus. Brejza podkreśla, że jego telefon był hakowany podczas kampanii wyborczej i sugeruje, że m.in. podsłuchiwano plany sztabu wyborczego KO, co miało wpływ na wynik wyborów.

Jest kolejna ofiara Pegasusa?! W 2019 izraelskim systemem do inwigilacji terrorystów śledzono senatora Krzysztofa Brejzę. Informacje podała agencja Associated Press. AP powołuje się na internetową analizę Citizen Lab z Univertsity of Toronto. Polityk był wtedy szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Do jego telefonu włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 roku. W rozmowie z nami potwierdza, że ma takie informacje.

- Niestety potwierdzam. W trakcie kampanii wyborczej, kiedy kierowałem sztabem Koalicji Obywatelskiej służby PiS włamywały mi się wielokrotnie, z wielkim nasileniem do telefonu, wykradając wszelkie dane, podsłuchując mnie nielegalnie, pozyskując plany, strategie, zamierzenia i wszelkie informacje dotyczące działalności sztabu wyborczego - mówi senator i dodaje, że już wtedy podejrzewał, że jest podsłuchiwany.

Czytaj także: Pegasus: Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek inwigilowani przez służby?

- Miałem podejrzenia od początku, ponieważ elementem ataku na mnie z 2019 roku była publikowana w telewizji rządowej rzekoma moja korespondencja. Na początku tego roku udało mi się odnaleźć mój stary aparat telefoniczny, na którym miałemzachowane stare SMS-y z 2014 roku rzekomo publikowane w TVP - dodaje.

Krzysztof Brejza informuje, że jeszcze we wrześniu tego roku złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Toczy się też sprawa przeciw TVP.

QUIZ. Skąd pochodzi ten wybitny Polak? Odpowiedź na ostatnie pytanie nie da ci zasnąć

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Robert Lewandowski?

Kolejna ofiara Pegasusa

Wcześniej informowaliśmy, że podsłuchiwani mieli być także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, która prowadziła śledztwo ws. wyborów kopertowych, które się nie odbyły.

"Sugestie są fałszywe"

- Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że służby nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej. - W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".

Czytaj także: Nowe 500 plus w 2022 roku. Od kiedy składać wnioski? To musisz wiedzieć!

Jak działa system Pegasus?

Pegasus to narzędzie szpiegowskie opracowane przez izraelską firmę NSO GROUP. Jego głównym celem jest zapobieganie i śledzenie działalności terrorystycznej i przestępczej. Pegasus potrafi przechwycić zarówno wideo, zdjęcia, wiadomości SMS czy e-maile z urządzenia, na którym zainstalowano oprogramowanie. Możliwe jest także podsłuchiwanie połączeń, śledzenie położenia urządzenia czy odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości. Przy użyciu systemu Pegasus możliwe jest też uruchomienie na odległość kamery wbudowanej w urządzenie i nagrywanie otoczenia - zarówno w wersji audio, jak i wideo.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

DIY: pakowanie prezentów last minute: proste a efektowne sposoby krok po kroku