TikTok

i

Autor: TikTok

Social Media

TikTok zbanowany! Prezydent podpisał ustawę. Czy to koniec ogromnej platformy?

2024-04-25 9:01

TikTok przeszedł ostatnio niezwykle wyboistą drogę w Stanach Zjednoczonych, ponieważ rząd ciężko pracuje, aby zakazać możliwości korzystania z aplikacji. Niedawno zatwierdzona ustawa zmusi ByteDance, chińską spółkę-matkę TikTok, do sprzedaży aplikacji w ciągu roku pod groźbą zakazu jej stosowania w USA.

TikTok zbanowany w USA. Czy to koniec?

Ustawa o zakazaniu TikToka trafiła do Senatu i została przyjęta. Tym samym zbanowanie jednej z najpopularniejszych aplikacji w USA jest krok od rzeczywistości, szczególnie że podpisał ją sam Joe Biden. Oczywiście nie jest to pierwsza próba tego typu działania przez rząd, jednak tym razem sprawy mają się inaczej.

Czytaj też: Facebook sprowadzi na nas apokalipsę. Konta sztucznej inteligencji przejmują Social Media

Zaledwie kilka minut po zatwierdzeniu ustawy przez Senat prezydent USA wydał oświadczenie: „Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka” – oznajmił prezydent Biden w oficjalnym oświadczeniu. Zgodnie z obietnicą Prezydent podpisał ustawę 24 kwietnia 2024 r.

Teraz gdy Biden podpisał ustawę, ByteDance będzie miało około dziewięciu miesięcy na sprzedaż firmy pod groźbą zakazu. Prezydent Biden ma możliwość przedłużenia okresu sprzedaży o 90 dni, co daje spółce dominującej TikTok cały rok na dokonanie sprzedaży.

Rząd USA agresywnie stara się zakazać TikToka, ponieważ obawia się, że struktura firmy umożliwi chińskiemu rządowi dostęp do danych amerykańskich użytkowników. ByteDance oczywiście temu zaprzecza.

TikTok jest niesamowicie popularny i ma ponad 170 milionów użytkowników. Dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi stał się fenomenem gospodarczym i kulturowym. Skutki zakazu aplikacji byłyby dalekosiężne i mogłoby wpłynąć również na inne kraje, w tym Polskę.

Co zamiast ipada?

Facebook QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?

Pytanie 1 z 13
Kiedy powstał Facebook?