Stranger Things 4 to arcydzieło, czy porażka? Widzowie są podzieleni

2022-07-05 8:25 Natalia Nowecka
Stranger Things 4 to arcydzieło, czy porażka? Widzowie są podzieleni
Autor: materiały prasowe Netflix Stranger Things 4 to arcydzieło, czy porażka? Widzowie są podzieleni

"Stranger Things 4" dobiegło końca. Czy tak długo zapowiadany finał okazał się równie epicki, jak obiecywali twórcy? Tu zdania są podzielone. Część widzów (i krytyków) wychwala bowiem braci Duffer pod niebiosa, reszta zaś... kręci nosem. Zatem, co jest nie tak ze zwieńczeniem "Stranger Things 4"?

Gdy na Netfliksie zawitała pierwsza część "Stranger Things 4", widzowie piali z zachwytu. Bardzo słusznie zresztą, w końcu jak pisałam wam w mojej recenzji, bracia Duffer wznieśli swoją produkcję na zupełnie nowy poziom, zachwycając na każdej możliwej płaszczyźnie. Nic zatem dziwnego, że na zwieńczenie tegorocznej opowieści z Hawkins czekaliśmy z wypiekami na twarzy. Twórcy serialu dodatkowo podkręcali atmosferę opowiadając o tym, jak to inspirowali się "Grą o tron", a finał "Stranger Things 4" to prawdziwa rzeź bohaterów. Szkoda tylko, że obietnic tych nie spełnili.

Stranger Things 4 to arcydzieło, czy porażka? 

Część krytyków i internautów zachwala "Stranger Things 4" za jego intertekstualność, wywoływanie emocji i rozmach. Dużo się pisze o dojrzałości serii, która zaczynała jako opowieść o grupce dzieciaków walczących z potworami, a także grze aktorskiej (zwłaszcza fenomenalnej Sadie Sink). Z drugiej zaś strony słychać głosy o niespełnionych obietnicach, napompowanej bańce oczekiwań, która pękła z hukiem w chwili, gdy braci Duffer dostarczyli nam produkt przeciągnięty do granic możliwości, a co najgorsze - schematyczny. Twórcy "Stranger Things" nie potrafili dotrzymać danego widzom słowa, bo choć inspiracje "Grą o tron" były, ostatecznie zabrakło odwagi, a granie na emocjach odbiorców to nie to samo, co bezczelne żerowanie na nich. Osobiście uważam, że rację mają obie strony. W mojej ocenie finał "Stranger Things 4" był zadowalający, ale nie satysfakcjonujący. Bracia Duffer nieco stchórzyli na ostatniej prostej, wpadając w pułapkę własnych schematów. Mimo tego dali nam jednak emocjonujące zwieńczenie wspaniałej przygody, której ostatecznej kulminacji już nie mogę się doczekać. 

Sonda
A Ty, po której stronie stoisz?

Stranger Things 5 - kiedy premiera nowych odcinków?

Przewidywanej daty premiery "Stranger Things 5" jeszcze nie ujawniono, ale możemy śmiało przypuszczać, że przy dobrych wiatrach nowe odcinki pojawią się na Netfliksie w drugiej połowie 2023 roku. Bracia Duffer potwierdzili, że prace nad scenariuszem rozpoczną dopiero w okolicach sierpnia.

Jak dobrze znasz "Stranger Things"? Quiz dla prawdziwych fanów serialu Netfliksa!

Pytanie 1 z 10
W jakim miasteczku rozgrywa się akcja "Stranger Things"?
Filmy, których akcja dzieje się TYLKO w jednym miejscu | To Się Kręci #4
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE