Ród smoka zostanie antologią? Wypowiedź twórcy serialu to spełnienie marzeń fanów Gry o tron

i

Autor: materiały prasowe HBO Max "Ród smoka" zostanie antologią? Wypowiedź twórcy serialu to spełnienie marzeń fanów "Gry o tron"

"Ród smoka" zostanie antologią? Wypowiedź twórcy serialu to spełnienie marzeń fanów "Gry o tron"

2022-10-03 16:11

"Ród smoka" niczym "Gwiezdne wojny" - jeden z twórców serialu zasugerował jakiś czas temu, że opowieść o Targaryenach może znacząco wykroczyć poza ramy Tańca Smoków. Co jeszcze możemy zobaczyć w prequelu "Gry o tron"?

"Ród smoka" to pierwszy i na obecną chwilę jedyny spin-off "Gry o tron", który skupia się stricte na losach rodu Targaryenów. I choć produkcja, która szturmem podbiła serialowy rynek, z założenia opowiada o wojnie domowej zwanej Tańcem Smoków, HBO nie wyklucza możliwości ekspansji i przeobrażenia "Rodu smoka" w antologię. 

"Ród smoka" zostanie antologią? Wypowiedź twórcy serialu to spełnienie marzeń fanów "Gry o tron"

Akcja "Rodu smoka" zabiera nas do wydarzeń rozgrywających się na około 200 lat przed startem "Gry o tron". Zaczynamy od zmierzchu rządów króla Jaehaerysa I Targaryena, a następnie przechodzimy do jego następcy, Viserysa, i wojny, którą wywołały jego lekkomyślne decyzje i brak umiejętności panowania nad własną rodziną (o królestwie już nie wspominając). Sęk jednak w tym, że Stary Król Jaehaerys był czwartym, a Viserys piątym, z aż trzynastu targaryeńskich władców Westeros. Historia smoczego rodu sięga setek lat wstecz i dziesiątek lat wprzód, zatem materiału źródłowego jest pod dostatkiem. Czy twórcy "Rodu smoka" zakładają możliwość zekranizowania innych doniosłych wydarzeń z kart książek Martina? A jakże. W jednym z wywiadów Miguel Sapochnik wyjaśnił, że Taniec Smoków jest w zasadzie dobrym punktem wyjścia do dalszej ekspansji, a sama historia Targaryenów jest tak fascynująca, że zasługuje na dalsze rozwinięcie na ekranie. 

Myślę, że to jest jedna z interesujących rzeczy w Targaryenach. Wybieramy historię, która niemal jest jak "Gwiezdne wojny: część IV". To "Nowa nadzieja". Możemy się cofnąć, możemy pójść naprzód. Jest tutaj wiele możliwości. Mam nadzieję, że dostaliśmy możliwość, by coś stworzyć. [...] Targaryenowie rozciągają się w obu kierunkach [na osi czasu - przyp. red.]. Więc jako kręgosłup dla innych historii i spin-offów ["Ród smoka" - przyp. red.] jest dobrym miejscem na start - wyjaśnił showrunner.

Zatem, jakie historie moglibyśmy zobaczyć? Do najciekawszych (i najpopularniejszych wśród fanów) należą z pewnością zagłada Valyrii, Podbój Aegona Zdobywcy, Bunt Czarnego Smoka, oraz wreszcie Rebelia Robertha Baratheona, która położyła kres panowaniu dynastii Targaryenów. Po które z nich zdecyduje się sięgnąć HBO i czy w ogóle to zrobi? Przekonamy się. Na obecną chwilę wiemy jedynie, że w planach jest realizacja spin-offów o księżniczce Nymerii (w której historii lubi zaczytywać się serialowa Rhaenyra) oraz legendarnych dziewięciu podróżach Węża Morskiego, Corlysa Velaryona

Jak dobrze znasz ród Targaryenów? QUIZ dla prawdziwych znawców Rodu smoka

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: jak brzmi dewiza rodu Targaryenów?
Jak dobrze znasz ród Targaryenów? QUIZ dla prawdziwych znawców Rodu smoka
PREQUEL, SEQUEL, SPIN-OFF… Co to jest? O co w tym chodzi? | To Się Kręci #1