Popularne seriale

“Ród smoka”: w 2. sezonie czeka nas jednak lekki przeskok czasowy. Fani książki nie będą zachwyceni

2024-05-14 17:29

Już za nieco ponad miesiąc wrócimy do krainy Westeros, by ujrzeć słynny Taniec Smoków – wojnę domową rodu Targaryenów, uznawaną za jeden z najkrwawszych konfliktów w dziejach Siedmiu Królestw. I choć twórcy “Rodu smoka” zapewniali, że skończyli już z nieszczęsnymi przeskokami czasowymi, okazuje się, że akcja premierowego odcinka 2. sezonu rozegra się nieco później, niż zakładaliśmy (ale spokojnie, “nieco” jest tu słowem kluczem).

Choć 1. sezon “Rodu smoka”, czyli pierwszego spin-offa “Gry o tron”, został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez zwykłych widzów, jak i miłośników książek Martina, wielu narzekało na liczne przeskoki czasowe i zmiany obsadowe, które wprowadzały nieco chaosu. Mamy więc dwie wiadomości – jedną dobrą, drugą złą. Dobra jest taka, że obsada pozostanie już niezmienna, zła zaś, że pierwszy odcinek 2. sezonu wcale nie rozpocznie się tuż po wydarzeniach z poprzednika.

SPRAWDŹ TEŻ: “Ród smoka”: co trzeba pamiętać z pierwszego sezonu? Szybka powtórka przed nowymi odcinkami

RÓD SMOKA – w 2. sezonie czeka nas jeden przeskok czasowy

Po tym, jak jednooki książę Aemond Targaryen przypadkiem zabił swego siostrzeńca Lucerysa Velaryona, widzowie oczekiwali, że w 2. sezonie ujrzą reakcję pozostałych bohaterów na to brzemienne w skutkach wydarzenie. Wygląda jednak na to, że zrozpaczona królowa Rhaenyra z ostatniego ujęcia 1. sezonu to wszystko, co twórcy zamierzali nam pokazać. Steve Toussaint, serialowy Corolys Velaryon, udzielił ostatnio wywiadu, w którym potwierdził, że akcja 2. sezonu rozpocznie się na 10 dni po wydarzeniach z poprzednika.

2. sezon rozpoczyna się około 10 dni po zakończeniu 1. sezonu. Corlys wciąż zmaga się z żałobą po stracie swojego syna, brata, córki i spadkobiercy, wnuka – wyjaśnił aktor [za: Collider].

Oznacza to, że nie przyjdzie nam zobaczyć reakcji stronnictwa Zielonych – w książce królowa wdowa Alicent była absolutnie przerażona na wieść o tym, czego dopuścił się jej syn, sir Otto Hightower rzucił ikonicznym tekstem “straciłeś tylko jedno oko, jak mogłeś być aż tak ślepy?”, natomiast król Aegon… urządził z tej okazji imprezę.

RÓD SMOKA – co zobaczymy w 2. sezonie?

Miejmy zatem nadzieję, że tę stratę wynagrodzi nam godne zaadaptowanie zemsty stronnictwa Czarnych, zwanej “Blood & Cheese”, które ujrzymy już w pierwszym odcinku. Ponadto w 2. sezonie czeka nas spotkanie z nowymi smokami – pojawią się m.in. Sunfyre (smok króla Aegona), Moondancer (smoczyca księżniczki Baeli), Silverwing i Vermithor (którego wprawdzie widzieliśmy już w finale 1. sezonu, gdy Daemon śpiewał mu kołysankę, ale nie było nam dane porządnie mu się przyjrzeć).

Zaliczymy też wizytę w Dolinie Arrynów, gdzie poznamy lady Jeyne Arryn (w tej woli Amanda Collin), w Winterfell, gdzie spotkamy lorda Cregana Starka (Tom Taylor) i na Murze. Pojawi się też brat królowej Alicent, sir Gwayne Hightower (Freddie Fox) i kilka innych postaci znanych z książek, jak Alys Rivers, Hugh Hammer, Ulf Biały i Addam z Hull.

RÓD SMOKA – kiedy premiera 2. sezonu?

W rolach głównych powrócą Emma D’Arcy jako królowa Rhaenyra Targaryen, Tom Glynn-Carney jako król Aegon II Targaryen, Matt Smith jako książę Daemon Targaryen, Olivia Cooke jako królowa wdowa Alicent Hightower, Ewan Mitchell jako książę Aemond Targaryen, Eve Best jako księżniczka Rhaenys Targaryen, Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon, Fabien Frankel jako sir Criston Cole oraz Rhys Ifans jako sir Otto Hightower. 2. sezon “Rodu smoka” liczy osiem odcinków, a pierwszy z nich ukaże się w platformie Max (która 11 czerwca zastąpi HBO Max) w poniedziałek 17 czerwca.

SPRAWDŹ TEŻ: Szykuje się najlepszy serialowy miesiąc od lat? W czerwcu czekają nas aż 4 mocne premiery

“Ród smoka” – jak dobrze pamiętasz pierwszy sezon?

Pytanie 1 z 23
Smocze jajo, które w 2. odcinku wykradł Daemon zniosła…
Daemon jajo
REBEL MOON 2 to najlepszy film w karierze Zacka Snydera? Rozmawiamy z reżyserem (WYWIAD)