Serialowe powroty

“Ród smoka”: co trzeba pamiętać z pierwszego sezonu? Szybka powtórka przed nowymi odcinkami

2024-06-05 14:23

“Ród smoka” powraca z 2. sezonem po dwóch latach przerwy, a jak wiemy – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i pamięć potrafi nas zawodzić. Co zatem warto przypomnieć sobie przed premierą nowych odcinków? Które wydarzenia z 1. sezonu będą teraz kluczowe? Wyjaśniamy.

Już w czerwcu tego roku ujrzymy wojnę domową Targaryenów, gdy Czarni i Zieloni porządnie skoczą sobie do gardeł, a legendarny Taniec Smoków rozpocznie się na dobre. Drugi sezon “Rodu smoka” zapowiada się bardziej widowiskowo od poprzedniego, który był w gruncie rzeczy dziesięciogodzinną ekspozycją. Teraz pionki na planszy zostały rozstawione i można rozpoczynać rozgrywkę. Sęk jednak w tym, że wypadałoby pamiętać najważniejsze fakty z poprzednich odcinków.

SPRAWDŹ TEŻ: “Ród smoka” – co oba zwiastuny mówią nam o 2. sezonie?

“Ród smoka” – co wydarzyło się w poprzednich odcinkach? Streszczenie 1. sezonu

W premierowym sezonie “Rodu smoka”, czyli pierwszego spin-offu “Gry o tron”, który doszedł do skutku, ujrzeliśmy Westeros z czasów panowania rodu Targaryenów. Na Żelaznym Tronie zasiadał piąty król z dynastii, Viserys I, którego żona zmarła tragicznie już w pierwszym odcinku. Król pozostał więc bez oczywistego dziedzica – miał tylko córkę, a prawo zwyczajowe i tradycja nakazywały pomijać kobiety na rzecz męskich członków smoczego rodu. By uchronić królestwo przed ewentualną sukcesją królewskiego brata, porywczego księcia Daemona Targaryena, Viserys wyznaczył księżniczkę Rhaenyrę na swą następczynię. Lordowie Westeros, w tym Starkowie, Baratheonowie i Hightowerowie, pokłonili się przed nią i przysięgali chronić jej praw.

Następnie król ożenił się ponownie, tym razem z 15-letnią przyjaciółką swej córki i latoroślą namiestnika, Alicent Hightower. To doprowadziło do konfliktu pomiędzy dziewczętami, który w kolejnych latach zyskał na sile. Alicent dała królowi kilkoro dzieci – Aegona, Helaenę, Aemonda i Daerona (którego jeszcze nie mielimy okazji poznać). Rhaenyra wyszła zaś za sir Leanora z rodu Velaryonów i oficjalnie urodziła mu trzech synów – Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya. Krążyły jednak plotki, że chłopcy są tak naprawdę bękartami, których księżniczka spłodziła ze swym obrońcą sir Harwinem Strongiem. Daemon w tym czasie wojował na Stopniach i doczekał się dwóch córek – Baeli i Rhaeny.

Po 10-letnim przeskoku czasowym; który miał miejsce między piątym, a szóstym odcinkiem; konflikt Zielonych (stronnictwa Alicent i Aegona) i Czarnych (stronnictwa Rhaenyry) przybrał na sile, gdy jeden z synów następczyni tronu (Lucerys) pozbawił oka syna królowej, Aemonda. Jednooki książę zyskał jednak największą smoczycę w królestwie – starą Vhagar, która pamięta czasu Podboju Aegona Zdobywcy i widziała już niejedną bitwę.

Następnie upozorowano śmierć męża Rhaenyry, który uciekł z kochankiem za Wąskie Morze, i księżniczka poślubiła swojego wuja Daemona, któremu urodziła dwóch synów – Aegona i Viserysa. Pojawił się spór o sukcesję Driftmarku i tytułu lorda Przypływów, co doprowadziło do draki na królewskim dworze i Daemon pozbawił wówczas głowy Vaemonda Velaryona. W 8. odcinku król Viserys dokonał żywota, a jego żona Alicent opacznie zrozumiała jego słowa i wyszła z założenia, że monarcha zmienił zdanie i chce, żeby to jednak ich syn Aegon zasiadł po nim na Żelaznym Tronie. Aegon został koronowany w Smoczej Jamie i obwołany królem Westeros. Podczas koronacji księżniczka Rhaenys wyskoczyła spod podłogi na swej smoczycy Meleys i poleciała na Smoczą Skałę, by ostrzec Rhaenyrę. Księżniczka poroniła, a następnie została koronowana przez Daemona na królową Westeros – na głowę włożono jej koronę ojca, którą sir Erryk ukradł dla niej uciekając z Królewskiej Przystani (jego bliźniaczy brat Arryk pozostał wierny Aegonowi).

W finałowym odcinku oba stronnictwa zaczęły szukać poparcia – na ten moment Zieloni mają po swojej stronie m.in. potęgę Hightowerów i Lannisterów, zaś Czarni Velaryonów i kilka pomniejszych rodów z okolic Smoczej Skały. Królowa Rhaenyra rozważała przyjęcie warunków proponowanych przez przeciwników, gdyż obiecała ojcu, że zadba o królestwo – mianując ją swą następczynią Viserys wyjawił jej rodzinny sekret o wizji Aegona Zdobywcy, która dotyczyła najazdu umarłych na Westeros (wątek ten pojawił się w “Grze o tron”).

Ostatecznie do porozumienia nie doszło i Rhaenyra wysłała swych dwóch synów z poselstwem do najbardziej znaczących rodów. Starszy, Jacaerys, udał się do Doliny Arrynów i Winterfell, by pertraktować z Creganem Starkiem, zaś młodszy, Lucerys, poleciał do Końca Burzy – siedziby rodu Baratheonów. Niestety, gdy dotarł na miejsce, okazało się, że lord Borros dogadał się już z Zielonymi. Książę Aemond zaoferował, że poślubi jedną z jego córek, a następnie zapałał rządzą zemsty na Lucerysie za to, że ten przed laty pozbawił go oka. Gonił siostrzeńca na swej smoczycy Vhagar, nad którą stracił kontrolę i w efekcie rozszarpała ona na strzępy zarówno księcia Lucerysa, jak i jego smoka Arraxa. W ostatnich minutach finałowego odcinka widzimy, jak Rhaenyra otrzymuje wiadomość o śmierci syna.

SPRAWDŹ TEŻ: “Ród smoka” – najbardziej znaczące odstępstwa od książki, które zmieniły wydźwięk opowieści o Tańcu Smoków

“Ród smoka” – co wydarzy się w 2. sezonie?

(Spokojnie, będzie bez spoilerów). W 2. sezonie ujrzymy rozpacz Rhaenyry i rządy Aegona, który – jak sugerują zwiastuny – ani na moment nie wytrzeźwieje i będzie palił się do wojny. Czeka nas też przynajmniej jedna scena batalistyczna (prawdopodobnie bitwa o Gawronie Gniazdo, choć pewności nie mamy) i wizyta na Północy, w tym na Murze. Poznamy zatem lorda Winterfell, Cregana Starka (w tej roli Tom Taylor). Zobaczymy też nowe smoki, w tym m.in. Sunfyre’a – wierzchowca króla Aegona, i Moondancer, na grzbiecie której latać będzie lady Baela (córka Daemona).

Ponadto w 2. sezonie “Rodu smoka” pojawi się jeden z braci Alicent, sir Gwayne Hightower, a może nawet najmłodszy z jej synów. Dotychczasową absencję Daerona można tłumaczyć faktem, iż dorastał on z dala od królewskiego dworu – służył bowiem jako giermek w Starym Mieście, gdzie mieści się siedziba Hightowerów. 2. sezon jest jednak odpowiednim momentem, by jego postać wprowadzić, ale dotychczasowe zapowiedzi milczą na ten temat. Twórca “Rodu smoka”, Ryan Condal, udzielił zaś w tym temacie dość wymijającej odpowiedzi.

To się jeszcze okaże (czy Daeron pojawi się 2. sezonie – przyp. red.). Zobaczymy. Daeron jest stałym elementem i postacią tego serialu. Nie martwcie się. Wszystko w swoim czasie.

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się spekulacje jakoby rola Daerona została już nawet obsadzona i miałby się w niego wcielić Jack Cunningham-Nuttall. Informacje te nigdy nie zostały jednak potwierdzone.

“Ród smoka” – premiera 2. sezonu. Kiedy pierwszy odcinek pojawi się w Max?

“Ród smoka” powróci z 2. sezonem już 17 czerwca 2024 roku i składał się będzie z ośmiu odcinków. W rolach głównych powrócą:

  • Emma D’Arcy jako królowa Rhaenyra I Targaryen,
  • Matt Smith jako książę Daemon Targaryen,
  • Olivia Cooke jako królowa matka Alicent Hightower,
  • Tom Glynn-Carney jako król Aegon II Targaryen,
  • Ewan Mitchell jako książę Aemond Targaryen,
  • Eve Best jako księżniczka Rhaenys Targaryen (zwana Niedoszłą Królową),
  • Steve Toussaint jako lord Corlys Velaryon,
  • Fabien Frankel jako sir Criston Cole,
  • Rhys Ifans jako sir Otto Hightower.

W rolach drugoplanowych pojawią się zaś m.in. Harry Collett, Bethany Antonia, Phoebe Campbell, Phia Saban, Jefferson Hall, Matthew Needham, Clinton Liberty, Gayle Rankin, Freddie Fox i Tom Taylor.

“Ród smoka” – jak dobrze pamiętasz pierwszy sezon?

Pytanie 1 z 23
Smocze jajo, które w 2. odcinku wykradł Daemon zniosła…
Daemon jajo

“Ród smoka”: podobne seriale. Co oglądać czekając na nowe odcinki?

PREQUEL, SEQUEL, SPIN-OFF… Co to jest? O co w tym chodzi? | To Się Kręci #1