Ciekawe nowości serialowe

Ten serial doprowadził do schwytania bezwzględnego mordercy. Teraz wraca z kontynuacją

2024-04-12 11:43

“Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta” (ang. “The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst”) to głośny serial dokumentalny z 2015 roku, który przyczynił się do aresztowania jego “głównego bohatera”. Teraz twórca produkcji, Andrew Jarecki, zaprezentuje nam kontynuację swojego dzieła, prezentując nowe materiały i dowody w sprawie Dursta. Premiera “Przeklętego II” odbędzie się jeszcze w kwietniu, a teraz poznaliśmy szczegóły.

“Przeklęty” – kim był Robert Durst?

Robert Durst był potomkiem jednej z najbogatszych rodzin w Nowym Jorku, który na początku XXI wieku stanął przed sądem oskarżony o zamordowanie swojego sąsiada, Morrisa Blacka z Galveston w stanie Texas. W 2003 roku został uniewinniony (podejrzewano, że dzięki koneksjom), ale to był zaledwie początek jego starcia z wymiarem sprawiedliwości. Ponad dekadę później trafił do aresztu, podejrzewany o zamordowanie dziennikarki i scenarzystki Susan Berman, która była również jego przyjaciółką. Kobieta miała ponoć “wiedzieć za dużo” w sprawie zaginięcia żony Dursta, Kathleen “Kathie” Durst, która zniknęła w styczniu 1982 roku, a w 2017 została uznana za zmarłą.

Robert Durst wpadł przez własny egocentryzm i… czystą głupotę. Po tym, jak w 2010 roku ukazał się film “All Good Things” Andrew Jareckiego (tak, nazwisko brzmi polsko, bo jego ojciec pochodzi ze Szczecina), inspirowany życiem milionera, Durst skontaktował się z reżyserem i, mimo sprzeciwów jego prawników, nagrali wspólnie ponad 20 godzin materiału. Ich rozmowy posłużyły jako podstawa do serialu dokumentalnego “Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta”, który ukazał się 8 lutego 2015 roku i traktował m.in. o poszlakach dotyczących śmierci Kathleen Durst, Susan Berman i Morrisa Blacka. Durst, nieświadomy, że wciąż jest nagrywany, przyznał się do zamordowania całej trójki i jeszcze przed emisją ostatniego odcinka trafił do aresztu.

Co ja do cholery zrobiłem? Zabiłem ich wszystkich, oczywiście – rzekł, gdy sądził, że nikt go nie słyszy.

Zgromadzenie dowodów zajęło wymiarowi sprawiedliwości pięć lat. Proces ruszył w marcu 2020 roku, a w październiku 2021 roku Robert Durst został skazany na bezwzględne dożywocie za morderstwo pierwszego stopnia, którego ofiarą była Susan Berman (sąd brał ponoć pod uwagę oskarżenie go zamordowanie swojej żony, ale taki zarzut się oficjalnie jednak nie pojawił). Długo za kratami jednak nie posiedział, bo zaraził się covid-19 i zmarł 10 stycznia 2022 roku.

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze seriale kryminalne. TOP 5 produkcji, obok których nie sposób przejść obojętnie

“Przeklęty II” – HBO zapowiada kontynuację dokumentu o zbrodniach Roberta Dursta

“Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta” dostał sześć nominacji do nagrody Emmy i zdobył ostatecznie dwie statuetki, w tym za najlepszy serial dokumentalny. Teraz powraca zaś w drugiej odsłonie. “Przeklęty II” to sześcioodcinkowa seria, w której twórcy kontynuują swoje śledztwo na przestrzeni kolejnych ośmiu lat. Odkrywają ukryte materiały, rozmowy Dursta z więzienia, a także wywiady ze świadkami, którzy dopiero teraz odważyli się mówić.

W zapowiedzi HBO czytamy, że “Przeklęty II” skrupulatnie opisuje śledztwo trwające przez następne osiem lat, podczas których Durst oczekiwał i uczestniczył w procesie, odkrywając nowe informacje i śledząc rozwój sprawy przedstawianej przez prokuratora. Serial wyciąga na światło dzienne materiały, w tym wywiady ze współpracownikami Dursta, którzy nigdy wcześniej się nie ujawniali, rozmowy telefoniczne do przyjaciół, rodziny i prawników wykonywane z więzienia oraz nagrania wideo z przesłuchań, które odbyły się po jego aresztowaniu. W serialu znajdują się także szczere wywiady z obrońcami i prokuratorami, a także rozmowy z ławnikami i sędzią procesowym. Co więcej, otrzymaliśmy nawet dokładne opisy kilku odcinków, które brzmią następująco:

“Przeklęty II”, odcinek 7.: “Why Are You Still Here?”

 Gdy, na początku 2015 roku zostaje wyemitowany pierwszy sezon serialu HBO “Przeklęty”, a na światło dzienne wychodzą obciążające dowody, Robert Durst – potomek jednej z najpotężniejszych nowojorskich rodzin zajmujących się nieruchomościami – ucieka. Zostaje schwytany w Nowym Orleanie i oskarżony o morderstwo swojej najlepszej przyjaciółki, Susan Berman, którego miał się dopuścić w 2000 roku. Z pomocą swojej drugiej żony, Debrah Charatan, Durst tworzy zespół obrońców, w skład którego wchodzi prawnik, który wcześniej doprowadził do uniewinnienia go w procesie o morderstwo sąsiada z Galveston w Teksasie w 2003 roku.

“Przeklęty II”, odcinek 8.: “Friendships Die Hard”

Durst kontaktuje się z byłymi przyjaciółmi i współpracownikami z więzienia, w tym z Nickiem Chavinem i Susie Giordano. Nick początkowo stara się nie angażować w sprawę, ale jego żona Terry kontaktuje się z prokuratorem w Los Angeles, aby poinformować, że jej mąż wie więcej niż mówi. Wtedy Nick decyduje się na współpracę.

“Przeklęty II”, odcinek 9.: “Saving My Tears Until It’s Official”

Durst pojawia się w sądzie w Los Angeles w 2020 roku na rozprawie w sprawie morderstwa Susan Berman. Sąd poznaje szczegóły zniknięcia jego pierwszej żony Kathie w 1982 r., a prokuratorzy twierdzą, że Berman pomogła Durstowi zatuszować zbrodnię. Zeznaje również przyjaciel Boba, Nick Chavin.

“Przeklęty II”, odcinek 10.: “The Unluckiest Man In The World”

Wieloletni prawnik, powiernik i przyjaciel Dursta, Stewart Altman, zostaje oskarżony przez prokuratora Lewina o unikanie zeznań. Jego żona Emily zdaje się bardziej przejęta sytuacją i ujawnia więcej szczegółów. Durst decyduje się zeznawać, co jest dość nietypowe w przypadku oskarżonego w procesie o morderstwo.

Premiera serialu “Przeklęty II” odbędzie się już 22 kwietnia 2024 roku w serwisie HBO Max.

SPRAWDŹ TEŻ: Najlepsze dokumenty o seryjnych mordercach. TOP5 produkcji wartych obejrzenia

Najlepsze seriale true crime. Które produkcje warto obejrzeć?

Jak dobrze znasz seriale HBO? QUIZ dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 7
"Gra o tron": który z tych bohaterów nigdy nie był Królem Północy?
Gra o tron
Aktorzy, którzy do złudzenia przypominali morderców. Te role to majstersztyk! | To Się Kręci #22