Które filmy i seriale zszokowały nas najbardziej?

i

Autor: ?Warner Bros/Courtesy Everett Collection; Mary Evans Picture Library/East News; Album Online/East News; EAST NEWS

Najlepsze plot twisty w dziejach kina. Które produkcje zszokowały nas najbardziej?

2022-04-05 16:56

Dzieje kina pamiętają wiele przypadków, w których filmowcy zdołali (z lepszym lub gorszym skutkiem) wprawić widzów w osłupienie. Nierzadko też to właśnie finalne plot twisty przesądzały o sukcesie danej produkcji i jej miejscu w zbiorowej świadomości. Dziś wyłoniłam dla was 10 - moim zdaniem - absolutnie najlepszych plot twistów w historii X muzy.

Jednym z najważniejszych zadań każdego twórcy, czy to filmowego, czy serialowego, jest wywołanie w nas emocji i choć w przypadku strachu, śmiechu, czy też gniewu zadane to jest dość proste, z zaskoczeniem bywa różnie. Dlaczego? Bo szokować trzeba przede wszystkim umieć. Nie sztuką jest bowiem umieścić w produkcji kilka jump scare'ów i patrzeć, jak widzowie podskakują w fotelach z zażenowaniem na twarzach, czy wykorzystać niesławną deus ex machinę, która działa, ale pozostawia niesmak.

Kilku wizjonerów wspięło się jednak na wyżyny, z notorycznego (i wybitnego!) szokowania widzów tworząc swój swoisty znak rozpoznawczy (tak, patrzę na panów, panowie Nolan i Martin).

ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej traumatyzujące filmy w dziejach kina. Po ich obejrzeniu już nigdy nie będziesz tym samym człowiekiem

Najlepsze plot twisty w dziejach kina - które produkcje zszokowały nas najbardziej?

Niektórym może się to wydać zabawne, ale do dziś wspominam seans drugiej części "Przed świtem", kiedy to na naszych oczach z życiem pożegnała się większość bohaterów sagi "Zmierzch". Było to bowiem tak znaczące odstępstwo od książkowego pierwowzoru, że na sali kinowej rozpętało się piekło. Gdy jednak okazało się, że wszystko to było tylko wręcz ordynarnym zwrotem fabularnym (notabene wciąż wiernym opowieści Stephanie Meyer), doszłam do wniosku, że tak oto jedna z najbardziej znienawidzonych serii filmowych jakie widziało kino, zakończyła się z hukiem, zyskując coś na kształt szacunku z mojej strony.

Po tym przydługim wstępie, wyjaśniam, iż wspominki na temat finału historii Belli i Edwarda skłoniły mnie do pochylenia się nad legendarnymi plot twistami i wyłonienia dziesięciu wspaniałych. Znajdziecie ich w poniższej galerii.

ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej kontrowersyjne seriale. Które produkcje wybitnie rozwścieczyły widzów?

Sonda
Wolisz oglądać seriale, czy filmy?