500 plus od 2022 roku nie dla wszystkich? Nowe przepisy naruszają zasadę równości

2021-08-18 11:48
dziecko
Autor: Pixaby 500 plus od 2022 roku nie dla wszystkich? Nowe przepisy naruszają zasadę równości

Od nowego roku zmienią się zasady wnioskowania o świadczenie 500 plus. W związku z tym już pojawiają się problemy. Nowe przepisy mają naruszyć zasadę równości. Czy to oznacza, że do 2022 roku 500 plus nie będzie dla wszystkich? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zmiany w 500 plus. Od 2022 roku świadczenie nie dla wszystkich?

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2022 roku zmienią się zasady wnioskowania o świadczenie 500 plus. Rodzice i opiekunowie będą składać wnioski w ZUS-ie, a nie w gminach jak to było wcześniej. Co więcej, o dokumenty będzie można złożyć tylko przez internet. Gotówka nie będzie też wypłacana do ręki. Beneficjenci otrzymają przelew na konto bankowe.

Okazuje się, że te zmiany w 500 plus naruszają zasadę równości, którą gwarantuje polska konstytucja. Tak twierdzi Rządowe Centrum Legislacji, cytowane przez "Dziennik Gazetę Prawną". Jak czytamy - niektórzy rodzice mogą mieć problemy z pozyskaniem 500 plus ze względu na "brak środków technicznych oraz umiejętności cyfrowych".

Eska Summer City Śląsk: Legendia at night

Przejście na całkowicie elektroniczną obsługę programu 500+ oceniam jako błąd. To decyzja obarczoną dużym ryzykiem, że świadczenia nie trafią do osób wykluczonych cyfrowo oraz transportowo, które będą mieć problem z dojechaniem do miejsca, w którym otrzymają pomoc w złożeniu wniosku – mówi prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z DGP.

RCL podkreśla też, że obywatel ma prawo odmówić wysyłania dokumentów drogą internetową. Według kodeksu pracy elektroniczne doręczenie jest związane z dobrowolności oraz opcji rezygnacji.

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze