Masz okres? Przysługuje ci dodatkowy dzień wolnego. URLOP MENSTRUACYJNY także W POLSCE!

2021-08-18 9:42
Polska firma odzieżowa wprowadza urlop menstruacyjny i czterodniowy tydzień pracy
Autor: pexels.com Polska firma odzieżowa wprowadza urlop menstruacyjny i czterodniowy tydzień pracy

Urlop menstruacyjny, czyli płatne zwolnienie dla kobiet z powodu złego samopoczucia w trakcie okresu, funkcjonuje już w kilku krajach. Od niedawna również w Polsce. Na wprowadzenie takiego udogodnienia zdecydowała się kolejna polska firma. O szczegółach czytaj w materiale poniżej.

Urlop menstruacyjny nie jest nowością. W Japonii funkcjonuje od 1947 roku, w Korei Południowej od 1953 roku. To również częsta praktyka w wielu przedsiębiorstwach w Chinach, Indiach, Wielkiej Brytanii czy Tajwanie. W Europie dni wolne z powodu okresu są wciąż mało popularne, jednak coraz więcej prywatnych firm decyduje się na ich wprowadzenie – od niedawna trend ten można zaobserwować również Polsce. Przykładem jest polska marka odzieżowa PLNY LALA. Od 2020 roku pracownice mogą korzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego bądź przez jeden dzień pracować z domu.

Na taki krok zdecydowała się również kolejna polska firma odzieżowa Spadiora, której właścicielką jest Marta Lech-Maciejewska. O wprowadzeniu urlopu menstruacyjnego dla swoich pracownic zakomunikowała na profilu na Instagramie.

– Odkąd pamiętam miesiączka jest dla mnie słabym czasem. Jakiś czas temu zgadałam się z naszym Zespołem i okazało się, że u dziewczyn też nie wygląda to różowo. I dlatego chciałabym żeby Kobiety, które z nami pracują miały możliwość zostania w tym czasie w domu lub pracowania zdalnie, o ile chcą. Te zmiany to również dla mnie krok w przyszłość. Żaden z moich wcześniejszych szefów nie wykazywał się taką wyrozumiałością wobec zatrudnionych Kobiet. Pamiętam też, jak bardzo mi tego brakowało i dlatego dziś wprowadzam nowe zasady – napisała.

Ponadto Marta Lech-Maciejewska postanowiła wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, który ma poprawić nie tylko wydajność pracowników, ale również ich zadowolenie z pracy.

– Najcenniejsza wartość w życiu: czas! Upływa on bezlitośnie i wszystkich nas mierzy jedną miarą. Tylko jego nie możemy sobie kupić. Dlatego postanowiliśmy przejść na czterodniowy tydzień pracy. Od sierpnia cały nasz Zespół pracujący dotychczas w systemie 5 dni roboczych pracuje 4 dni w tygodniu po to, by trzy dni mieć dla siebie. Czyli 40 godzinny tydzień pracy zamieniamy na 32! Takie rozwiązania stosowane w innych krajach i okazuje się że… poprawiają nie tylko wydajność, ale i zadowolenie z pracy – dodała.

Sonda
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony urlop menstruacyjny dla kobiet?
Piosenki, o których dziś nikt nie pamięta. Kiedyś były to wielkie hity
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze