Zielone niebo nad USA! Niesamowite zdjęcia rzadkiego zjawiska [WIDEO]

2022-07-08 10:38
Zielone niebo nad Dakotą
Autor: fot. @aresel_ / Twitter

Niebo potrafi zachwycać swoimi barwami, od błękitu przez fiolety, czerwienie i pomarańcz podczas zachodu słońca. Ale jadowicie zielona barwa nieba wzbudza pewien niepokój. Zielone niebo wyglądające jak z kadr z apokaliptycznych filmów pojawiło się nad głowami mieszkańców USA. Czym było spowodowane to nietypowe zjawisko? Zapraszamy do artykułu.

Przerażające zielone niebo nad USA

Nagrania niesamowitego zielonego nieba na nad częścią dwóch amerykańskich stanów, Iowa i Dakotą Południową pojawiły się w internecie we wtorek 5 lipca. Przerażeni mieszkańcy obserwowali jak niebo przybrało kolor zielenie, niosąc ze sobą ciężkie niepokojąco wyglądające burzowe chmury. Oczywiście w internecie pojawiło się wiele teorii na temat tego, co spowodowało zmianę koloru nieba na jadowicie zielony. Jedną z nich była teoria, że zmiana koloru nieba jest związana z eksperymentami rządowymi. Zwolenników teorii spiskowych niestety czekało rozczarowanie, ponieważ to niezwykle rzadkie zjawisko jest czymś całkowicie naturalnym. Nietypowa zielona barwa nieba pojawia się zazwyczaj podczas rzadkiego zjawiska pogodowego, jakim jest derecho.

  • Derecho, czyli burze o sile tornad

Derecho to bardzo silne burze, których siła porównywalna jest do siły tornad. Jednak w odróżnieniu tornad nie tworzą one wirów, lecz potężne (mające przynajmniej 100 km szerokości i 650 km długości) linie szkwałów, w których wiatry mogą osiągać prędkość ponad 150 km/h. Nazwa tego zjawiska pochodzi od hiszpańskiego słowa „derechos” co oznacza “prosty". Tego typu zjawiska są bardzo rzadkie, ale były już obserwowane w środkowych stanach i na obszarze Wielkich Równin. Tego typu zjawisko wystąpiło również w Polsce w sierpniu 2017 roku. To właśnie wtedy derecho uderzyło w rejonie Chojnic, Borów Tucholskich i na Kaszubach. Po jego przejściu zginęło 6 osób, 48 zostało rannych, a silny huraganowy wiatr zniszczył 79,7 tys. ha lasu. Niezwykle rzadko w trakcie tego zjawiska zaobserwować można zielone niebo.

Dlaczego niebo staje się zielone?

Żeby barwa nieba zmieniła się na zielony kolor musi wystąpić wiele czynników. Kiedy zbliża się zachód słońca para wodna w atmosferze pochłania światło o dłuższych falach (niebieskie i zielone), dlatego światło zachodzącego Słońca wydaje się żółte.Chmury w derecho zawierają w sobie dużo ziaren lodu. Woda i lód w burzowych chmurach pochłaniają światło o krótkich długościach fal (czerwonej, pomarańczowej i żółtej), przepuszczając tylko te najdłuższe o barwie niebieskiej. Właśnie tylko przy połączeniu tych obu zjawisk, kiedy to żółte światło zachodu słońca przechodzi przez niebieskie burzowe chmury derechos, niebo może stać się zielone.

  • Dlaczego podczas każdej burzy niebo nie jest zielone?

Żeby niebo zabarwiło się na zielono chmury burzowe muszą składać się z ziaren lodu o odpowiedniej wielkości i przejrzystości, a sama chmura mieć odpowiednią grubość i wielkość. Do tego zachodzące słońce musi znajdować odpowiednio nisko nad horyzontem – to bardzo rzadkie, ale zapierające dech w piersiach zjawisko.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze