paszport

i

Autor: Pixaby Zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 na wyjazd za granicę. Jak uzyskać?

"Polski certyfikat szczepionkowy" nieważny za granicą? Planując urlop możesz mieć problem

2021-05-19 8:15

Planujesz wyjazd za granicę? Uwaga, może nie być z tym tak łatwo, jak się wydaje. I nie chodzi tu o rezerwację hotelu czy lotu samolotem. Problemem może być zaświadczenie o przebyciu szczepienia przeciwko COVID-19. Polska nie wydaje bowiem jednego certyfikatu z pełnymi danymi. Co zrobić w takiej sytuacji?

"Polski certyfikat" szczepionkowy nieważny za granicą?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa poprawia się w coraz większej liczbie krajów. Duża część z nich znosi obostrzenia, także te w stosunku do turystów. Rozpoczęcie letniego sezonu już za pasem, a ten może pomóc podnieść znacznie nadszarpnięte gospodarki. Przekroczenie granicy wielu krajów jest możliwe po wcześniejszym wykonaniu testu na obecność koronawirusa i uzyskaniu ujemnego wyniku. Inną opcją jest przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19: dwóch dawek w przypadku Pfizera, Astry Zeneca lub Moderny albo jednodawkowej J&J oraz posiadanie odpowiedniego zaświadczenia. Tu jednak pojawia się problem. Prace nad paszportem szczepionkowym, który potwierdzi zaszczepienie, cały czas trwają. Nie wiadomo jednak, od kiedy dokładnie zacznie on obowiązywać. W Polsce na ten moment możemy otrzymać poświadczenie o przyjęciu szczepionki oraz kod QR. Ten jednak w żaden sposób nie ułatwi nam wyjazdu za granicę. Nie jest bowiem rozpoznawalny przez inne kraje.

Raport z anteny 17.05, godz.10

Jak uzyskać pozwolenie na wyjazd za granicę po szczepieniu?

Jakie więc pobrać zaświadczenie, które pomoże nam w podróżach zagranicznych? Potwierdzenie o szczepionce znajdziemy w trzech miejscach. Po pierwsze na pacjent.gov.pl. Stamtąd można pobrać "Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19". Pamiętajmy jednak, że możemy je wydrukować dopiero po przyjęciu dwóch dawek (wyjątkiem J&J). Informacja na wspomnianej stronie pojawia się dwóch językach - polskim oraz angielskim.

Zaświadczenie o szczepieniu znajdziemy też w aplikacji mObywatel. Tutaj podobnie, potwierdzenie tego, że zostaliśmy zaszczepieni, możemy ściągnąć dopiero po dwóch dawkach.

Ostatnią opcją, jest aplikacja "Zaszczepieni" oraz wspomniany już kod QR. Będzie on przydatny przy wjeździe do Polski oraz wtedy jeśli bierzemy udział w imprezach.

Przed podróżą zagraniczną warto więc sprawdzić, jakich danych o zaszczepieniu wymaga wybrany przez nas na urlop kraj.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?