Zdjęcie ilustrujące/Zakaz handlu 2022. KOLEJNE sklepy obchodzą przepisy! W jaki sposób?

i

Autor: Hermes Rivera on Unsplash

Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Solidarność: Będzie wniosek o kontrole

2022-02-08 11:21

Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach, o to będzie wnioskować Solidarność, której członkowie nie godzą się z omijaniem zakazu handlu w niedzielę i święta w Polsce. - We wtorek zdecydujemy o wniosku do inspekcji pracy o przeprowadzenie kontroli w dużych marketach, które mimo zakazu handlu w niedzielę, 6 lutego były otwarte - powiedział PAP rzecznik Solidarności Marek Lewandowski. Dodał, że chodzi o francuską sieć Intermarche.

Rzecznik Solidarności Marek Lewandowski mówił, że Solidarność chce kontroli inspekcji pracy w marketach, które były otwarte w niedzielę 6 lutego, bo jak stwierdził: przemieniły się w dworce autobusowe, inne przybrały funkcję działającej siedem dni w tygodniu czytelni. W rozmowie z PAP rzecznik Solidarności wskazał, że chodzi o sieć Intermerche. Jak mówił, do Związku dotarły informacje o co najmniej kilku tego typu przypadkach. - To jest bezczelne obchodzenie prawa, dlatego chcemy kontroli w tych placówkach – zaznaczył. Dodał, że Solidarność będzie starała się odbierać tym sklepom koncesje na sprzedaż alkoholu.

CZYTAJ TAKŻE: Poczekalnia z dworcem, albo czytelnia. Zakaz handlu w niedziele to FIKCJA. Tak się go omija!

Zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach

Rzecznik Solidarności podkreślił, że prawo zabrania sprzedaży alkoholu na dworcu.

- Na pewno będziemy też starać się o to, by konkretnym placówkom handlowym odbierać koncesję na sprzedaż alkoholu, skoro chcą być kasami biletowymi - dodał.

Zakaz handlu 2022: Zmiany w ustawie

We wtorek 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek. Zgodnie z nowelą, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie mogą działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Zakaz handlu 2022: W tych sklepach zrobimy zakupy

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia (w tym roku przypada 10 kwietnia), czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą

Zobacz w jaki sposób kradną telefony w tramwajach. Rozpoznajesz ich? Zadzwoń!
Sonda
Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?