Wesela BEZ LIMITU dla zaszczepionych przeciw COVID-19! Zaskakująca odpowiedź rzecznika

2021-05-02 7:11 hz
Wesela 2021. BEZ LIMITU dla zaszczepionych przeciw COVID-19
Autor: pexels Wesela 2021. BEZ LIMITU dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Wesela 2021. Kiedy nastąpi ich powrót? Jaki będzie limit osób na weselach w 2021 roku? Czy obowiązywać ma również osoby zaszczepione przeciw COVID-19? Te i wiele innych pytań zadają sobie przyszli Państwo Młodzi oraz ich rodziny i bliscy. Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego wypowiedź może się okazać zaskakująca. [Aktualizacja 02.05.2021]

Sezon na wesela 2021 zbliża się wielkimi krokami. Niestety szczegóły dotyczące ich organizacji wciąż stoją pod znakiem zapytania. W Polsce dochodzi już do przypadków organizowania wesel mimo obostrzeń, czego przykład mieliśmy m.in. w województwie podlaskim – w Suwałkach oraz pod Łomżą. I w jednym, i w drugim przypadku na organizatorów poszedł anonimowy donos, a na imprezę wkroczyły najpierw policja, a potem sanepid, nakładając mandaty oraz zapowiadając surowe kary za złamanie obowiązującego reżimu sanitarnego. Czy takie sytuacje powtarzać się będą notorycznie?

Minister zdrowia zapowiedział, że powrót wesel możliwy jest jeszcze w tym sezonie, będą to jednak imprezy małe, na których obowiązywać ma limit osób. Według wstępnych informacji, jakie uzyskaliśmy, wesela 2021 być może zostaną „odmrożone” już w maju, w ograniczonym zakresie, z limitem osób wynoszącym 25 osób. Podobne limity obowiązywały jesienią 2021 roku, gdy w Polsce wprowadzono podział na strefy żółte i czerwone. Teraz jednak pojawiło się ważne pytanie o to, czy limit osób na weselu dotyczyć ma również osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Do sprawy zwrócono się m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, a ten opublikował zaskakującą odpowiedź.

Czy latem będzie można organizować wesela, koncerty i inne imprezy masowe?

Wesela 2021. Ile osób może być na weselu? LIMITY [Aktualizacja 02.05.2021]

Problem organizacji wesel poruszono na stronie RPO, odnosząc się do pytania z infolinii: Ile osób może być na weselu 18 maja? Zadała je pani, która właśnie w tym terminie planuje zorganizować imprezę. Rzecznik odniósł się do sprawy następująco (stan prawny na 19.04.2021):

W obecnym stanie prawnym, generalnie zakazane jest organizowanie i uczestniczenie w spotkaniach i imprezach niezależnie od ich rodzaju. Od tej zasady istnieje jednak szereg specyficznych wyjątków, do których należą m.in. spotkania służbowe czy zawodowe oraz imprezy rodzinne ograniczone do limitu 5 osób.

Wesela nie zostały objęte żadnym z przewidzianych w rozporządzeniu wyjątków od ogólnego zakazu imprez. Oznacza to, że ich organizacja i uczestniczenie w nich jest dozwolone jedynie w przypadku, w którym taka impreza zorganizowana byłaby z uwzględnieniem zasad określonych w § 26 ust. 11 pkt 2 rozp. RM. Zgodnie z tym przepisem, w tego typu imprezie weselnej mogłoby uczestniczyć nie więcej niż 5 osób, przy czym do tego limitu nie wlicza się organizatora, jego domowników, oraz osób zaszczepionych na COVID-19.

Należy podkreślić, iż przy planowaniu imprez z wyprzedzeniem należy przede wszystkim pamiętać, że sytuacja prawna związana z przeciwdziałaniem pandemii cały czas się zmienia (tak jak zmienia się sytuacja epidemiczna w naszym kraju). Dlatego też przydatne może okazać się stałe monitorowanie przepisów prawa oraz ostrożność w lokowaniu środków pieniężnych czy zawieraniu umów dotyczących przyszłych wydarzeń.

Wesela bez limitu dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Jak podstawę prawną RPO podał §28 ust. 11 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. p).oz. 2316 z późn. zm.

Z powyższego wynika, że limit osób na weselu nie powinien dotyczyć osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak będzie w praktyce? Dowiemy się już niedługo.

Najnowsze