Rząd ma problem? Polacy chcą wprowadzenia NOWEJ TARCZY

i

Autor: pixabay.com Rząd ma problem? Polacy chcą wprowadzenia NOWEJ TARCZY

Rząd ma problem? Polacy chcą wprowadzenia NOWEJ TARCZY

2022-04-14 13:58

Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej kolejny już raz podwyższyła stopy procentowe, co wpłynęło na decyzję banków o wzroście rat kredytów. Te podniosły się do tego stopnia, że wielu Polaków może mieć trudności z ich spłatą. Dlatego liczą na wprowadzenie nowej tarczy.

Wydarzenia z ostatnich miesięcy, to ewenement w najnowszej historii Polski. Ostatnie siedem posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej kończyło się podwyżką stóp procentowych. Oczywiście najgorsza była ta ostatnia, której wynikiem była stopa referencyjna na poziomie 4,5 proc. W efekcie w ciągu pół roku wzrosła ona aż o 4,4 proc.

To wszystko musiało odbić się na wskaźnikach WIBOR i WIBOR 6M, które mają bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytów. A te, przez ciągłe podwyżki stóp procentowych, są gigantyczne. Wielu Polaków jest dzisiaj w sytuacji, kiedy w zaledwie pół roku miesięczne zobowiązania wzrosły nawet o 60 proc. Przykładowo ci, którzy jeszcze w październiku mieli raty w wysokości 1,4 tys. złotych, teraz płacą 2,3 tys. złotych. A są również takie przypadki, kiedy ta podwyżka wynosi nawet 80 proc.

Polacy chcą wprowadzenia „tarczy antystopowej”

Najgorsze w tej sytuacji jest to, że chociaż RPP regularnie dokonuje podwyżek stóp procentowych nic nie wskazuje na to, aby to był koniec wzrostów. Eksperci przewidują, że te mogą nastąpić dopiero w 2023 roku, ale to też jest zależne od sytuacji politycznej i ekonomicznej. Dlatego coraz mocniej słychać głosy nawołujące rząd do udzielenia kredytobiorcom konkretnego wsparcia.

Czytaj także: Rata wyższa nawet o 1000 zł! Ci kredytobiorcy najbardziej odczują podwyżki stóp procentowych

Portal Business Insider Polska zlecił firmie UCE Research przeprowadzenie specjalnego badania, co Polacy sądzą o takim pomyśle i wyniki są jednoznaczne. Zdecydowana większość rodaków uważa, że taka pomoc jest potrzebna. Na pytanie czy rząd powinien wprowadzić „tarczę antystopową” aż 35 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”, a 25,5 proc. uznało, iż „raczej tak”.

Młodzi mieszkańcy dużych miast za wprowadzeniem rządowej pomocy

Według danych udostępnionych przez portal Business Insider Polska w gronie tych, którzy są za takim pomysłem dominują osoby młode, mieszkające w dużych miastach. Chodzi tu o rodaków w wieku 30-39 lat, zamieszkujących miejscowości od 100 do 500 tys. mieszkańców.

Dane pokazują również, że 16,4 proc. ankietowanych jest przeciwnych rządowej pomocy. W tym przypadku największą grupę stanowią 50-latkowie oraz mieszkańcy największych (z liczbą mieszkańców powyżej 500 tys.) miast.

Drożyzna w wielkanocnym koszyku? Przedświąteczne zakupy w Warszawie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE