Rata wyższa nawet o 1000 zł! Ci kredytobiorcy najbardziej odczują podwyżki stóp procentowych

2022-04-07 9:14
Rata wyższa nawet o 1000 zł! Ci kredytobiorcy najbardziej odczują podwyżki stóp procentowych
Autor: pixabay.com Rata wyższa nawet o 1000 zł! Ci kredytobiorcy najbardziej odczują podwyżki stóp procentowych

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, które poszły w górę o 100 pb i osiągnęły już 4,5 proc. Nie jest to najlepsza wiadomość dla kredytobiorców, którzy muszą przygotować się na wzrost raty swojej pożyczki. Okazuje się jednak, że tylko w niektórych przypadkach ta podwyżka wyniesie nawet 1000 zł!

Od wczoraj eksperci finansowi jednoznacznie podkreślają, że sama podwyżka stóp procentowych nie była dla nich zaskoczeniem i w sumie nie powinna być niespodzianką dla wszystkich, którzy mają aktualnie jakiekolwiek zadłużenie. Niespodziewana była jednak skala wzrostu, bo Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się je podnieść aż o 100 pb do wartości 4,5 proc.

Nie jest to najlepsza informacja dla kredytobiorców, bo oznacza ona podwyżkę rat kredytów. Co istotne, one uzależnione są nie od tej stopy referencyjnej NBP, ale od wskaźnika WIBOR. Czyli uśrednionej wysokości oprocentowania oferowanej przez wszystkie banki w Polsce.

Kredytobiorcy odczują podwyżki stóp procentowych

Eksperci finansowi są przekonani, że środowa podwyżka stóp procentowych w najgorszej sytuacji stawia tych kredytobiorców, którzy podpisali z bankami umowy na kredyt oparte o wskaźnik WIBOR 6M. Czyli zdecydowali się na zobowiązanie, w którym instytucja finansowa aktualizuje oprocentowanie co sześć miesięcy.

W takiej sytuacji są ci, którzy kredyt wzięli przykładowo rok temu. Na początku kwietnia stopa referencyjna była na rekordowo niskim poziomie i wynosiła 0,1 proc. Podobnie było w pierwszych dniach października, kiedy dokonana została pierwsza aktualizacja oprocentowania. W związku z tym ich wszystkich nie objęły podwyżki stóp z ostatnich siedmiu miesięcy, a takie były przecież w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym, marcu i kwietnia.

Rata kredytu może być wyższa nawet o 1000 zł!

Dopiero teraz tych kredytobiorców dotknie aktualizacja oprocentowania ich zadłużenia. Podobnie ma się sytuacja wszystkich, którzy kredyty wzięli na początku października 2021 roku. Ich również czeka zmiana.

Według doradców finansowych ich rata kredytu może wzrosnąć nawet o 1000 zł! Portal Business Insider Polska przygotował specjalne wyliczenia, według których miesięczna składka pożyczki na kwotę 400 000 zł (w założeniu, że wzięta została w październiku 2021 r., na okres 25 lat i przy marży banku 2,87 proc.) wzrośnie z 1937 zł do 3071 zł. W najgorszej sytuacji są jednak ci, którzy zdecydowali się na kredyt w wysokości 500 000 zł i więcej. Tu rata może wzrosnąć nawet o 1400 zł.

„Wywiadówka Eski ROCK” Natalia Przybysz i Dawid Zygmunt

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze