Rejestracja na szczepienia COVID-19 - 4 maja. Jakie ROCZNIKI dzisiaj? Kogo dziś szczepią? [04.05.2021]

2021-05-04 9:10
Masowe szczepienia ruszą po majówce.
Autor: pexels Masowe szczepienia ruszą po majówce.

Szczepienia COVID-19 dzisiaj, 4 maja. Który rocznik może się dziś zaszczepić przeciwko COVID-19? Jakie roczniki szczepią dzisiaj, w maju, a jakie będą szczepić w czerwcu? W tym artykule znajdziecie dokładne informacje na ten temat. Sprawdźcie, czy możecie się zaszczepić na COVID-19 już 04.05.2021!

Spis treści

  1. Rejestracja na szczepienia COVID-19 [ROCZNIKI]
  2. Rejestracja na szczepienia COVID-19 dzisiaj, 4 maja. Jakie roczniki? [4.05.2021]
  3. Szczepienie na COVID-19 – jak się przygotować?
  4. Szczepienia COVID-19 – kiedy kolejne roczniki? [TERMINY, DATA]
  5. Jak zmienić termin szczepienia na COVID-19?

Rejestracja na szczepienia COVID-19 [ROCZNIKI]

Od 12 kwietnia ruszyły biegi dla osób w wieku od 40 do 59 lat. Na szczepienie można było się zarejestrować przez Internet, telefonicznie lub wysyłając SMS. Po rejestracji następował kontakt z pacjentem oraz wyznaczenie terminu pierwszej wizyty w punkcie. Rejestracja na szczepienia odbywa się zgodnie z harmonogramem opracowanym przez rząd. Wcześniej namawiał on do zgłaszania chęci zaszczepienia się przez formularz online na stronie pacjent.gov.pl. Na początku kwietnia uruchomiono możliwość zapisu dla pacjentów w wieku 40-59 lat, którzy zgłosili się za pośrednictwem formularza w styczniu, lutym lub marcu. W związku z uruchomieniem i prowadzeniem szczepień dla kolejnych grup wiekowych wiele osób zastanawia się, kiedy nadejdzie ich kolej. Każdego dnia odbywają się szczepienia dla kolejnych roczników. Szczególnie że niektóre szczepionki wymagają przyjęcia drugiej dawki. Jeśli Ty także zastanawiasz się, czy dziś lub w kolejnych dniach będziesz mógł (mogła) przyjąć szczepienie przeciwko COVID-19, sprawdź dokładny termin dla Twojego rocznika.

Konferencja ministra Dworczyka. Nowy harmonogram szczepień

Rejestracja na szczepienia COVID-19 dzisiaj, 4 maja. Jakie roczniki? [4.05.2021]

4 maja to dzień, w którym obowiązuje rejestracja na szczepienie COVID-19 roczników 1988 i 1989. Oprócz tego w wielu miastach można się jeszcze zaszczepić w mobilnych punktach bez rejestracji.

W kolejnych dniach będą się mogły rejestrować następujące roczniki:

  • 5 maja – roczniki 1990-1991,
  • 6 maja – roczniki 1992-1993,

Od środy będą się zatem mogły zarejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19 osoby, które ukończyły 31 i 30 lat.

Szczepienie na COVID-19 – jak się przygotować?

Do szczepienia nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, należy jednak przyjść na nie zdrowym, bez oznak choroby. Po wykonaniu szczepienia przeciw COVID-19 każdy pacjent musi poczekać około 15 minut, aby można było stwierdzić, że nie wystąpił u niego NOP – niepożądany odczyn poszczepienny. Potem może wrócić do domu.

Czytaj też: Szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich. Minister Dworczyk daje nadzieję

Szczepienia COVID-19 dzisiaj wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Trzy pierwsze są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jest jednodawkowy.

Szczepienia COVID-19 – kiedy kolejne roczniki? [TERMINY, DATA]

Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki - 7 maja osób urodzonych w 1994, 1995 i 1996; 8 maja – roczników 1997, 1998 i 1999, zaś 9 maja – roczników 2000, 2001 i 2003.

Jak zmienić termin szczepienia na COVID-19?

Jeśli chcesz zmienić termin szczepienia na COVID-19, możesz to zrobić tylko pod warunkiem, że zmiana terminu dotyczy pierwszej dawki. Nie można zmienić terminu drugiej wizyty, ponieważ szczepionka (druga dawka), aby była skuteczna, musi być podana w określonym terminie 21 dni. 

Jak zmienić termin szczepienia na COVID-19? Czy można to zrobić online na Internetowym Koncie Pacjenta? Zmiana terminu szczepienia na COVID-19 możliwa jest przy spełnieniu dwóch warunków:

  • wcześniejszej rezygnacji w IKP ze wcześniejszego terminu,
  • ponownym wybraniu terminu szczepienia po otrzymaniu potwierdzenia o rezygnacji.

Warto pamiętać, że rezygnacja z pierwotnego terminu szczepienia może okazać się ryzykowna. Nie ma bowiem gwarancji, że potem znajdziemy równie dogodną dla nas porę. Anulować wizytę można nie tylko przez Internetowe Konto Pacjenta, lecz także dzwoniąc na infolinię.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze