Prawo jazdy – straciłeś je? Możesz legalnie jeździć dalej. Znaleziono lukę w prawie [04.02.2021]

2021-02-04 6:37
Prawo jazdy 2021. Straciłeś dokument? Możesz jeździć dalej
Autor: policja.pl Prawo jazdy 2021. Straciłeś dokument? Możesz jeździć dalej

Prawo jazdy - straciłeś je? Możesz legalnie jeździć dalej. Kierowcy wykryli duży błąd w przepisach kodeksu drogowego uprawniający osoby, które straciły prawo jazdy do tego, by dalej legalnie jeździły po ulicach. Jak to możliwe? W Internecie pojawiło się ogłoszenie, które wszystko wyjaśnia.

Jedna z popularnych stacji motoryzacyjnych wyemitowała ostatnio program o tym, ja kierowcy omijają prawo, by jeździć samochodem, nawet po utracie prawa jazdy kategorii B. Okazuje się, że w przepisach istnieje pewna „luka”. Wykorzystując ją, można legalnie wsiadać za kierownicę. Jedynym warunkiem jest posiadanie innej kategorii prawa jazdy, a konkretnie C lub D.

O co chodzi?

ZOBACZ TEŻ: Prawo jazdy 2020. Będzie można jeździć autem bez prawa jazdy. Rewolucja w prawie drogowym

Prawo jazdy. Jazda samochodem po utracie prawka? [04.02.2021]

Jakiś czas temu w sieci pojawiło się nietypowe ogłoszenie. Jego treść brzmiała: „Jeżeli straciłeś prawo jazdy kategorii B, a udało Ci się zatrzymać kategorię C, idealnie trafiłeś. To ogłoszenie jest dla Ciebie”. Autor ogłoszenia wystawił w nim BMW X5. Chociaż auto zalicza się do kategorii SUV, może być traktowane jako ciężarówka, ponieważ a dopuszczalną masę całkowitą 3510 kg. Przy zachowaniu wszelkich formalności, nawet po utracie prawa jazdy kategorii B, a posiadając kategorię C lub D, można je legalnie prowadzić.

Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście - stracił prawo jazdy
Ogłoszenie BMW X5
Autor: Canva - zrzuty ekranu

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Ominięcie przepisów z wykorzystaniem BMW X5 jest możliwe, ponieważ samochód zarejestrowano w Wielkiej Brytanii, a luka w przepisach z tego kraju, pozwoliła na specjalny wpis w dokumentach.

Jak to się stało, że BMW X5 może być traktowane jako ciężarówka? Auto zarejestrowane jest w Wielkiej Brytanii - luka w tamtejszych przepisach pozwoliła na taki wpis w dokumentach.

Jazda samochodem bez prawa jazdy – kiedy możliwa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 5 grudnia 2020 roku kierowcy mogą jeździć autem bez prawa jazdy. Mowa oczywiście o plastikowym dokumencie, a nie zwolnieniu z posiadania pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych danej kategorii. W razie policyjnej kontroli kierowca może posłużyć się aplikacją mObywatel.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze