Prawo jazdy 2020. Będzie można jeździć autem bez prawa jazdy. Rewolucja w prawie drogowym

2020-09-03 12:42 hz
Jazda bez prawa jazdy 2020. Nowe przepisy i prawo jazdy online
Autor: policja.pl Jazda bez prawa jazdy 2020. Nowe przepisy i prawo jazdy online

Jazda bez prawa jazdy w 2020 roku? To nie żart. Taką rewolucję przewidują zmiany w kodeksie drogowym. Kierowca nie będzie już musiał posiadać przy sobie plastikowego dokumentu, a kontrola drogowa przebiegnie inaczej niż dotychczas. Szczegóły na bialystok.eska.pl. [Aktualizacja 02.09.2020]

Spis treści

  1. Prawo jazdy w 2020 nie jest potrzebne. Rewolucja w przepisach [04.09.2020]
  2. Prawo jazdy 2020 online
  3. Jazda autem bez prawa jazdy już możliwa [Aktualizacja: 30 sierpnia 2020] 
  4. Prawo jazdy w telefonie
  5. Od kiedy jazda bez prawa jazdy?
  6. Jaki mandat za brak prawa jazdy?
  7. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Wrocław: Spieszył się do dziewczyny i stracił prawo jazdy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Prawo jazdy w 2020 nie jest potrzebne. Rewolucja w przepisach [04.09.2020]

Kierowcy posiadający polskie prawo jazdy nie będą musieli go ani okazywać, ani nawet posiadać. W trakcie kontroli drogowej policja sprawdzi ich uprawnienia w centralnej ewidencji kierowców. To duża zmiana w kodeksie drogowym, która ma przede wszystkim oszczędzić czas.

Zobacz też: Masz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia

Do tej pory podczas kontroli drogowej policjant, aby zweryfikować, czy kierowca posiada ważne prawo jazdy czy polisę OC, kontaktował się z centralą. Potem otrzymywał informacje zwrotne.

Teraz ma się to zmienić. Policjanci zyskali bezpośredni dostęp do danych o uprawnieniach kierowcy oraz motorniczego. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, pozwoli to na szybszą weryfikację danych i tym samym skróci czas kontroli drogowej.

Są osoby, które wielokrotnie próbują zdać egzamin na prawo jazdy, ale bez rezultatu. Mówi Eugeniusz Tomala, rzecznik katowickiego WORD-u:

Prawo jazdy 2020 online

Jak nowe przepisy wpłyną na kontrolę drogową?

Zgodnie z planowanymi zmianami ustawy Prawo o ruchu drogowym, a także niektórych innych ustaw, nowe rozwiązanie umożliwi weryfikację wszystkich niezbędnych danych online. Status ważności prawa jazdy, ubezpieczenia i inne istotne dane, dostępne będą w jednej aplikacji.

Nowe przepisy drogowe 2020 od 1 lipca. Wiemy, czy wejdą w życie [06.07.2020]

Ponadto system w ramach wyszukania uprawnień kierowców udostępni:

  • komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu,
  • informację o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.

Usługa pozwoli także wygenerować plik PDF z wyszukanymi danymi. Policja lub inny organ kontroli będą mogły go wykorzystać np. w postępowaniu dotyczącym danego kierowcy.

Jazda autem bez prawa jazdy już możliwa [Aktualizacja: 30 sierpnia 2020] 

14 sierpnia Senat poparł nowelizację ustawy, umożliwiając kierowcom jazdę bez prawa jazdy. Zgodnie z nią kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej w Polsce.

28 sierpnia ustawę podpisał Prezydent RP: Prawo jazdy 2020. Nie będzie już kary za jazdę bez oprawa jazdy. Rząd zmienia przepisy

Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

Prawo jazdy w telefonie

Dostęp do aplikacji zyskać mają nie tylko służby mundurowe, lecz również obywatele. Po wejściu w życie właściwych przepisów zawartych w tzw. „pakiecie deregulacyjnym kierowcy” usługa udostępniona zostanie na portalu rządowym (gov.pl). Kierowcy ściągną ją na telefon i dzięki temu, po wpisaniu numeru blankietu prawa jazdy, sprawdzą swoje uprawnienia.

Od kiedy jazda bez prawa jazdy?

Kiedy możliwość jazdy bez prawa jazdy wejdzie w życie?

Na razie planowane zmiany w ustawie Prawo u ruchu drogowym są na etapie prac parlamentarnych. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji planuje ogłosić 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Komunikat pojawi się m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Ministerstwo zapowiada, że już wkrótce dane z prawa jazdy będzie można w każdej chwili wyświetlić na smartfonie. Elektroniczne prawo jazdy online będzie działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku.

Aktualizacja 4 września 2020: Wiadomo już, kiedy można będzie jeździć bez prawa jazdy. Oficjalna data zmiany przepisów to 5 grudnia. Więcej informacji tutaj: 

Jaki mandat za brak prawa jazdy?

Obecnie, jeśli nie posiadasz przy sobie dokumentu, możesz dostać mandat w wysokości 50 zł. 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Jeśli kierujący samochodem nigdy nie posiadał uprawnień, za jazdę bez prawa jazdy grozi mu mandat w wysokości 500 zł. W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, górny pułap kary rośnie do 5000 zł. Dodatkowo sędzia może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.