Potężna wichura nadciąga! Są już pierwsze skutki. Strażacy mają ręce pełne roboty

i

Autor: pixabay.com/ mapa IMGW Potężna wichura nadciąga! Są już pierwsze skutki. Strażacy mają ręce pełne roboty

Potężna wichura nadciąga! Są już pierwsze skutki. Strażacy mają ręce pełne roboty

2022-01-28 13:29

W nadchodzący weekend będzie bardzo niebezpiecznie. Przez Polskę przemieści się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Pierwsze silniejsze podmuchy wiatru dają się we znaki mieszkańcom niektórych regionów już dziś. Tylko w piątek (28 stycznia) do południa strażacy interweniowali około 200 razy. Najgorsze jednak dopiero przed nami.

Nad Polskę znowu nadciąga niebezpieczna wichura. Pierwsze silniejsze podmuchy wiatru mieszkańcy niektórych regionów Polski odczuwają jednak już teraz. Do godziny 12.00 strażacy otrzymali w całym kraju około 200 zgłoszeń — poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. — Najwięcej w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i mazowieckim, gdzie otrzymaliśmy od 23 do 25 zgłoszeń. Jest umiarkowanie spokojnie. Bez osób rannych — dodał.

Najgorsze jednak dopiero przed nami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazał, że najsilniejszy wiatr wystąpi w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę. Nad morzem w porywach może osiągać nawet 120 km/h, w głębi lądu około 90-100 km/h. Dodano, że w związku z prognozą silnego wiatru będą wydane ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem w głębi lądu, a nad morzem mogą być nawet trzeciego, najwyższego, stopnia.

IMGW ostrzega, że "porywy wiatru mogą spowodować łamanie gałęzi lub nawet powalanie całych drzew, zrywanie linii energetycznych i wiele innych niebezpieczeństw".

Super Raport 28.01 (Goście: Jan Grabiec - PO oraz prof. Antoni Dudek - politolog, historyk, UKSW) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz

Test na inteligencję. Jesteś bystry, czy tylko ci się wydaje?

Pytanie 1 z 10
W przemysłowej pralni pięć pralek w ciągu pięciu minut wypierze 5 kg prania. Ile czasu będzie potrzebowało 100 pralek, aby wyprać 100 kg prania?