Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Policjanci ostrzegają przed oszustami! Sprawdź, czy domek wynajęty na ferie istnieje...

2022-01-04 15:12

Wraz z nadchodzącymi feriami i sezonem na zimowy wypoczynek w górach wiele osób szuka atrakcyjnych miejsc noclegowych. Świdnicka policja przypomina, by dokładnie sprawdzać oferty znalezione w internecie, bo oszuści umieszczają w internecie wiele fałszywych ogłoszeń. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domku, podpowiadamy.

Domek na ferie w Zakopanem - tanio

O tym, jak działają oszuści przekonał się mieszkaniec gminy Mełgiew, który stracił pieniądze, wpłacając zaliczkę za nocleg w Zakopanem. Oszustwo polega na umieszczeniu w internecie, na stronach z ogłoszeniami lub na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o wolnych miejscach noclegowych w najbardziej obleganych miejscowościach wypoczynkowych. Najczęściej są to bardzo atrakcyjne oferty znajdujące się w świetnych lokalizacjach w stosunkowo niskiej cenie.

20-letni mieszkaniec gminy Mełgiew ofertę domku w Zakopanem znalazł na portalu ogłoszeniowym. Po tym, jak wpłacił zaliczkę w kwocie 500 zł okazało się, że strona, na której zamieszczone ogłoszenie zniknęła. Urwał się również kontakt mailowy i telefoniczny podany w ogłoszeniu. Chociaż wpłacenie zaliczki na poczet rezerwacji jest naturalną formą zabezpieczenia zarówno dla właściciela pensjonatu, jak i klienta. Warto też pamiętać, że z przedpłat niestety nie da się zrezygnować. To właśnie na zaliczkach za nieistniejące rezerwacje zarabiają oszuści.

Jak sprawdzić czy ogłoszenie jest prawdziwe?

Wybierając miejsce na wyjazd upewnijmy się, że domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat wybranego obiektu jak najwięcej informacji. Warto sprawdzić lokalizację na różnych portalach, bo zamieszczone opinie na stronie fałszywego lokalu są spreparowane. Warto zachować ostrożność, jeśli w wybranym ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego. Sprawdźmy, czy podany adres istnieje, często zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form płatności lub firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Warto też poprosić o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Warto też wybrać miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były. Warto też zachować dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE