Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Jeszcze w tym tygodniu wróci ZIMA. Sprawdź gdzie spadnie śnieg!

2022-01-08 8:07

Nowy rok rozpoczął się wyjątkowo ciepło. Było to spowodowane ciepłem napływającym do naszego kraju z południowego zachodu. Nadzwyczaj ciepłe temperatury i silne wiatry zabrały nam śnieg, którym cieszyliśmy się jeszcze w grudniu. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce znowu spadnie śnieg. Gdzie i kiedy? Szczegóły znajdziecie w artykule.

Powrót zimy – pogoda na weekend

Jak podaje portal Twojapogoda.pl wędrówka atlantyckich niżów nad Skandynawię oznacza dla nas zmianę cyrkulacji na północną. Co z kolei przyniesie do naszego kraju ochłodzenie, które wiąże się z powrotem zimowej aury w styczniu. Według prognoz powrót zimy będzie nagły i zanim się obejrzymy znowu będzie zimno, biało i bardzo ślisko.

Już w środę (5 stycznia) spadnie deszcz ze śniegiem. W pierwszej połowie dnia spodziewane są opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem. Opady spodziewane są w regionach południowych, wschodnich i centralnych. Po południu deszcz ze śniegiem pojawi się także na zachodzie i północy. Temperatura też będzie już bardziej zimowa, termometry pokażą od 2 stopni na północnym wschodzie przez 3-5 stopni na większym obszarze do 6 stopni na południu. Do tego odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa przez mocny północno-zachodni wiatr, który w porywach może mieć do 50-60 km/h, a na Pomorzu do 70 km/h. Bardzo niebezpiecznie będzie dla kierowców w nocy ze środy na czwartek (5/6 stycznia) pierwsze przymrozki sprawią, że deszcz na drogach i chodnikach zacznie zamarzać, tworząc gołoledź i zrobi się bardzo ślisko.

W czwartek (6 stycznia) spadnie pierwszy styczniowy śnieg. W wielu regionach już rano będzie już biało, zwłaszcza na północy, od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie i północne Mazowsze. Śniegu nie spadnie dużo, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie tylko nieznacznie oscylować powyżej zera.

Pogoda w weekend będzie również bardziej zimowa, niż dotychczas. Ze względu na temperaturę (niewielki plus za dnia i minus w nocy) w zależności od rejonów możemy spodziewać się opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem. Nie będzie to jeszcze okres, w którym będziemy mogli ulepić bałwana, ale zdecydowanie trzeba będzie uważać na drogach i chodnikach, bo nocne lekkie przymrozki oznaczają oblodzenie. Pokrywa śnieżna w większości kraju tworzyć się będzie niestety krótkotrwale, a warstwa śniegu nie przekroczy 1-2 cm. Tylko w weekend na Pomorzu, może spaść nieco więcej puchu, do 5 cm.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!