Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie

Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie

2021-05-12 18:00

Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie, który ma przetestować system informatyczny dla unijnych certyfikatów. Te pozwolą osobom zaszczepionym swobodne podróżowane. Program testowy ma potrwać dwa tygodnie, a każdego dnia dołączać mają kolejne państwa.

Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w programie testowym systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów, które pozwolą osobom zaszczepionym swobodne podróżowanie. Testy mają potrwać dwa tygodnie, a codziennie dołączać ma do niego kolejne państwa. Jak podaje „Rzeczpospolita” Polska nie zgłosiła się do testów centralnego systemu paszportów szczepionkowych stworzonego przez Deutchse Telekom i SAP na zlecenie Komisji Europejskiej. Codziennie mają dołączać do niego kolejne państwa, wśród nich zabraknie także kilku innych państw, które nie zgłosiły "gotowości" do testu. W poniedziałek przystąpiły do niego Francja i Malta, a do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie 18 państw Unii Europejskiej oraz Islandia. Nie wezmą w nim udziału mieszkańcy poszczególnych krajów, tylko sztucznie stworzone dane. Jak mają przebiegać testy?

Spis treści

  1. Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków?
  2. Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie

CZYTAJ TAKŻE: Paszporty szczepionkowe jeszcze przed wakacjami. Padła konkretna data!

Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków?

Polska nie zgłosiła się do testów nad system informatycznych unijnych certyfikatów jakimi są paszporty szczepionkowe. Te mają umożliwić obywatelom różnych państw swobodne podróżowanie. Jak podaje „Rzeczpospolita” nieoficjalnie wiadomo, że poza Polską niegotowe są także takie kraje jak:

  • Słowacja
  • Słowenia
  • Rumunia
  • Węgry
  • Łotwa
  • Portugalia
  • Finlandia
  • Irlandia

Paszporty szczepionkowe nie dla Polaków? Polska nie wzięła udziału w pilotażowym programie

Codziennie do centralnego systemu stworzonego dla potrzeb wprowadzenia paszportów szczepionkowych mają dołączać kolejne państwa Unii Europejskiej. Jako pierwsze gotowość do wzięcia udziału zgłosiła Francja i Malta. Do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie 18 państw, a także oraz Islandia.

Na czym będzie polegał? - Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa – mówi Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez gazetę.

"Mieszkańcy poszczególnych państw nie biorą udziału w pilotażu – wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne. System ma działać w trybie offline, co oznacza, że żaden z urzędników sprawdzających certyfikat nie będzie miał dostępu do bazy danych. Sprawdzi tylko autentyczność wygenerowanego kodu QR" - tłumaczy gazeta.

Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku