Grillowanie

i

Autor: canva.com

OGRANICZENIE GRILLOWANIA - mieszkańcy tego polskiego miasta mogą mieć problemy!

2021-04-29 9:38

Majówka bez grilla? Dla wielu osób to nie do pomyślenia! Okazuje się jednak, że ograniczenia dotyczące rozpalania grilli i ognisk mogą być wprowadzane ze względu na niska jakość powietrza w niektórych rejonach kraju. Waśnie z tym będą mieli do czynienia mieszkańcy jednego z dużych polskich miast.

Ograniczenie grillowania - taki komunikat, tuż przed majówką, poznali mieszkańcy jednego z wielkich polskich miast. Dla wielu osób, długi weekend bez tradycyjnego grilla to rzecz nie do pomyślenia. Co gorsza, ograniczenie nie dotyczy tylko majówki 2021. Restrykcje mają obowiązywać aż do końca roku! Wszystko przez ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym (PM10). O wystąpieniu takiego zagrożenia poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Procedury postępowania w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu przewidują wprowadzanie zakazów i ograniczeń na terenie objętym alertem. Jakiego miasta dotyczy ograniczenie grillowania? Chodzi o Warszawę, a konkretnie o siedem jej dzielnic.

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania

Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk w Warszawie

Komunikat o ograniczeniach opublikowano na kilka dni przed majówką. Wyjaśnione są w nim powody wprowadzenia regulacji w kwestii rozpalania ognisk i grillowania.

Od 26 kwietnia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) - ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, tj.: ograniczenie rozpalania grilli i ognisk, zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) - nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii), zakaz używania dmuchaw do liści - czytamy na stronie warszawskiego ratusza.

Czy jesteś mistrzem grillowania? Przekonaj się!

Pytanie 1 z 10
Głównym składnikiem tego sosu są ziarna gorczycy. Wiele osób nie wyobraża sobie kiełbaski z grilla bez

W których dzielnicach Warszawy obowiązują obostrzenia? W komunikacie na stronie Urzędu miasta czytamy, że ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu występuje w 7 dzielnicach: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus. Komunikat nie wspomina, jak przepis miałby być egzekwowany. Możemy się jednak domyślać, że w miejscach często wybieranych na grilla przez mieszkańców wymienionych dzielnic, mogą pojawiać się patrole straży miejskiej.

Ograniczenie do końca 2021 roku

Organizowanie grilla w siedmiu warszawskich dzielnicach i części woj. mazowieckiego będzie utrudnione nie tylko w majówkę. Alert obowiązuje bowiem do końca roku. Pełne informacje w tej kwestii otrzymać można pod numerem telefonu 22 597 94 81 lub adresem mailowym: [email protected].

Źródło: um.warszawa.pl