Obostrzenia w Polsce powrócą w marcu?! Pesymistyczny scenariusz już zaczyna się spełniać

2021-02-15 10:17
Obostrzenia w Polsce powrócą w marcu?! Pesymistyczny scenariusz już zaczyna się spełniać
Autor: Pixaby Obostrzenia w Polsce powrócą w marcu?! Pesymistyczny scenariusz już zaczyna się spełniać

Czy obostrzenia sprzed 12 lutego powrócą w Polsce? Najnowsze wyniki badań z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie napawają optymizmem. Dodatkowo w weekend mieliśmy prawdziwy najazd turystów m.in. na Zakopane. Rząd już wcześniej podkreślał, że jeśli liczba zachorowań na koronawirusa będzie rosnąć, to obostrzenia w Polsce powrócą.

Tak wyglądają autobusy w Krakowie w zimie

Koronawirus obostrzenia. Polacy ochoczo korzystali z poluzowania obostrzeń

Przypomnijmy, że od piątku 12 lutego mamy znaczne poluzowanie obostrzeń. Otwarte zostały m.in. hotele i stoki narciarskie. Można też pójść na basen, czy do kina. Nowe obostrzenia spowodowały prawdziwy najazd na turystyczne miejscowości w Polsce. Tak było m.in. w Zakopanem. Do "stolicy Tatr" mogło przyjechać nawet 20 tysięcy osób. Weekend należał jednak to bardzo niespokojnych. Były bójki uliczne, awantury, kradzieże sklepowe, interwencje na stacjach paliw oraz ataki na funkcjonariuszy. Z ulic trzeba było zbierać nietrzeźwe osoby, by te nie zamarzły przez noc. Policjanci interweniowali też w Kościelisku i Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie dochodziło do awantur w hotelach i pensjonatach. Ponadto mundurowi prowadzą śledztwo w sprawie próby podpalenia luksusowego, wartego 300 tys. zł samochodu w Kościelisku. W trakcie weekendu policja w Zakopanem i okolicach interweniowała ponad 200 razy. Funkcjonariusze wlepiali mandaty oraz pouczenia za brak maseczek oraz nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego.

Doszło także do ataku policjanta na jednego z przechodniów. W sieci pojawiło się nawet nagranie. Zobaczcie w materiale poniżej.

Tłumy w Zakopanem, brak maseczek i zachowania reżimu sanitarnego mogą spowodować, że liczba zakażeń zacznie znów szybko rosnąć. W takim przypadku mocniejsze obostrzenia w Polsce mogą powrócić. Rząd już wcześniej zaznaczał, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to obostrzenia w Polsce zostaną zwiększone.

Obostrzenia w Polsce powrócą w marcu? Nowe badania niepokoją

Większa swoboda wśród Polaków to jednak jeszcze nie wszystko. Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, 5 proc. chorujących osób może mieć brytyjską odmianę koronawirusa. Jak mówi cytowany w "Dziennik Gazeta Prawna", nadzorujący badania prof. Krzysztof Pyrć, brytyjski wariant koronawirusa jest w Polsce najprawdopodobniej od jesieni. Zdaniem wirusologa nadal brakuje rzetelnych danych mówiących o tym, czy ta modyfikacja jest bardziej zaraźliwa - podkreśla "DGP".

Wpływ na to mogą mieć także zachowania społeczne. W Wielkiej Brytanii na jej rozprzestrzenienie miały w dużej mierze wpływ nie tyle właściwości wirusa, ile brak obostrzeń – komentuje dla dziennika prof. Pyrć.

Eksperci dodają również, że w przypadku luzowaniu obostrzeń, jak np. otwarcie hoteli, problemem jest nie tylko opcja zarażenia się podczas pobytu, ale także to, że wznowienie działalności pensjonatów zwiększa mobilność ludzi. A to stwarza ryzyko zakażenia innych osób również w innych miejscach.

Kochasz niezdrowe jedzenie? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Pytanie 1 z 8
Ile kalorii ma zapiekanka?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze