„Nowy podatek” w Polsce. Firmy zapłacą składkę ZDROWOTNĄ za urządzenia

i

Autor: jarmoluk

Nowy „podatek” w Polsce. Firmy zapłacą składkę ZDROWOTNĄ za urządzenia

2021-12-08 12:36

Nowy „podatek” w Polsce zostanie wprowadzony w ramach Polskiego Ładu. Firmy, będą musiały płacić dodatkową składkę zdrowotną od sprzedaży sprzętu i urządzeń jak komputery, ale także od sprzedaży samochodów, czy maszyn - donosi "Puls Biznesu". Jak składkę zdrowotną za… urządzenia tłumaczy Ministerstwo Finansów?

Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie spowodują, że przedsiębiorcy będą musieli płacić nowy podatek, jakim jest składka zdrowotna od sprzedaży urządzeń, maszyn, czy samochodów. - Wprowadzona na nowych zasadach w Polski Ładzie składka zdrowotna będzie miała bardzo szeroki zasięg rażenia – informuje "Puls Biznesu", dodając że składka zdrowotna może kojarzyć się nam z pobieraniem części wynagrodzenia na rzecz ochrony zdrowia, to w tym przypadku wygląda to nieco inaczej. Według nowych przepisów przedsiębiorcy będą musieli płacić ją także od sprzedanych środków trwałych. Jak nowe przepisy tłumaczy Ministerstwo Finansów? Te z pewnością będą sporym obciążeniem dla polskich przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 2000 złotych mniej! Polacy MOCNO odczują zmiany Polskiego Ładu

„Nowy podatek” w Polsce. Firmy zapłacą składkę zdrowotną za urządzenia

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu” eksperci są zgodni, że składka ta w praktyce stanie się „nowym podatkiem" – To będzie bardzo duże obciążenie działalności gospodarczej, ponieważ składek tych nie da się odliczyć od podatku – mówi dla „PB” Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

– Tu mamy do czynienia z klasycznym parapodatkiem tylko nazwanym składką zdrowotną. Oczywiste jest, że chodzi o ściągnięcie jak największych pieniędzy od przedsiębiorców – tłumaczy Antoni Kolek.

„Nowy podatek” w Polsce. Ministerstwo Finansów tłumaczy

Jak „nowy podatek” tłumaczy Ministerstwo Finansów?

- Skoro przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych są u przedsiębiorców opłacających tzw. podatek liniowy zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, to nie ma uzasadnienia, żeby przychody z tego tytułu nie były uwzględniane u tych przedsiębiorców przy obliczaniu dochodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, poza sytuacją zawieszenia działalności –odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytania "PB".

Co warszawiacy lubią w swoim mieście?