Nie oczyściłeś ośnieżonego i oszronionego auta? Lepiej to zrób! Możesz dostać mandat!

i

Autor: pixabay.com Nie oczyściłeś ośnieżonego i oszronionego auta? Lepiej to zrób! Możesz dostać mandat!

Nie oczyściłeś ośnieżonego i oblodzonego auta? Lepiej to zrób! Możesz dostać mandat!

2021-12-08 10:13

Zima zawitała na dobre. Odwiedziły nas siarczyste mrozy i pojawiają się obfite opady śniegu. Nie zanosi się na to, że w najbliższych tygodniach będzie inaczej. Z rana, gdy spieszymy się do pracy i jedziemy autem, musimy pamiętać o tym, aby doprowadzić nasz pojazd "do porządku", czyli oczyścić szyby ze śniegu i lodu. Inaczej czekają nas poważne konsekwencje.

Jazda z warstwą zalegającego śniegu na dachu, czy szybami pokrytymi lodem, jest niezgodna z przepisami i zagraża innym kierowcom. Niestety zasady te ignoruje wielu z nas, myśląc, że odśnieżając jedynie niewielką część samochodu, można dotrzeć bezpiecznie w dane miejsce. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać, aby oczyścić cały pojazd i mieć perfekcyjną widoczność. 

Obowiązek odśnieżenia samochodu spoczywa na kierowcy zarówno samochodu osobowego, jak i ciężarowego. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Ośnieżone i oblodzone auto. Jaki mandat? 

Za jazdę autem na którym znajduje się czapa śniegu na dachu, tafle lodu bądź takiego, w którym szyby są pokryte lodem, możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z wpisaniem na jego konto punktów karnych w ilości 6.

Warto też sprawdzić, czy w plandekach samochodu nie zgromadziła się woda i nie zamieniła w lód. Jeśli o tym zapomnimy - także możemy liczyć się z mandatem w wysokości od 50 - 500 zł. 

Kolejną karę możemy zapłacić za pokryte śniegiem tablice rejestracyjne. Ile zapłacimy? Jeśli policjant zakwalifikuje nasze wykroczenie do złamania przepisów wynikających z art 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym tj. zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne, wtedy mandat może wynieść nawet i 500 złotych. 

Słodkie smaki dzieciństwa! Czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
Dostępne do dziś, wytrawne, twarde "ciastka" z kminkiem to:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 07.12 (Goście: Marcin Horała - wiceminister infrastruktury, PiS oraz Waldemar Pawlak - PSL, były premier) Sedno Sprawy: Zbigniew Ziobro