Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej: Rząd przyjął projekt. Co to oznacza?

i

Autor: www.gov.pl Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej: Rząd przyjął projekt. Co to oznacza?

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej: Jakie są nowe zasady?

2021-11-15 18:49

Nowe zasady na granicy polsko-białoruskiej. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Co to oznacza? Sprawdź konkretne postanowienia.

Dziennikarze wpuszczeni na obszar przygraniczny, możliwość zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy czy nowe uprawnienia dla funkcjonariuszy - to niektóre z ustaleń, które znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Co dokładnie się zmieni?

Czytaj także: Będą kolejne sankcje wobec Białorusi. Jest porozumienie polityczne

Koniec stanu wyjątkowego: Co się zmieni?

  • Na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie – na czas określony – zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania.
  • Zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
  • W rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy.
  • Podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty, za czas jego obowiązywania.
  • Funkcjonariusze SG będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Komplet możliwy tylko jeśli jesteś chodzącą encyklopedią

Pytanie 1 z 10
Ile razy wybory prezydenckie po 1989 roku zostały w naszym kraju rozstrzygnięte w pierwszej turze?
Kuźnica. Tłum na przejściu granicznym. Dojdzie do szturmu migrantów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE