Nowa KRS usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Chodzi o niezależność od władzy

2021-10-28 16:51
Nowa KRS usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nowa KRS usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska Krajowa Rada Sądownictwa usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Chodzi o uzależnienie od władzy. Stowarzyszenie podjęło decyzję na specjalnym posiedzeniu w Wilnie.

Podczas specjalnego posiedzenia w Wilnie, Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zadecydowała o wykluczeniu polskiej KRS z organizacji. "Za" oddano 86 głosów, "przeciw" - zaledwie 6.

Powód decyzji do brak niezależności nowej KRS od władzy.Zdaniem stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ.

Czytaj także: Komisja Europejska chce nałożenia kar finansowych na Polskę!

Przewodniczący KRS Paweł Styrna odmówił udziału w odbywającym się w Wilnie zgromadzeniu ogólnym ENCJ. W swym liście do przewodniczącego europejskiej sieć rad Filippo Donatiemu wskazał, że "decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze Statutem ENCJ".

Czytaj także: Koronawirus: CZARNE powiaty w Polsce. Co z obostrzeniami? "Trzeba dać BONUS dla zaszczepionych"

Wniosek o usunięcie polskiej KRS z organizacji złożył w maju ubiegłego roku zarząd ENCJ. Jak argumentowano wtedy, KRS rażąco narusza zasady europejskiej sieci rad dotyczące ochrony niezależności sądownictwa, obrony wymiaru sprawiedliwości, a także poszczególnych sędziów. W efekcie zaproponowano zgromadzeniu ogólnemu ENCJ wydalenie KRS z szeregów organizacji.

ENCJ organizuje swoje posiedzenia w różnych krajach członkowskich. Tym razem nadzwyczajne zgromadzenie zorganizowano w Wilnie. Posiedzenie odbywa się w dniach 28-29 października, ale jego głównym punktem była dyskusja i głosowanie wniosku o wykluczenie KRS.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze