Koronawirus: CZARNE powiaty w Polsce. Co z obostrzeniami? "Trzeba dać BONUS dla zaszczepionych"

2021-10-28 10:05
COVID-19
Autor: CDC/Pexels COVID-19

Koronawirus w Polsce: padł kolejny rekord czwartej fali. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 8378 zakażeniach COVID-19. Sytuacja w kraju robi się coraz poważniejsza. Część powiatów świeci się już na CZARNO. Co z obostrzeniami? Czy niezaszczepieni będą mogli liczyć na ulgę?

Koronawirus dzisiaj [28.10.2021] w Polsce. Ile jest zakażeń?

Ministerstwo zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 8378 nowych przypadków. Najwięcej w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 75 osób.

Dozorca zasnął. Karetka utknęła pod bramą szpitala. "Panie, otwórz pan!"

Czarne powiaty w Polsce. Tutaj sytuacja jest najpoważniejsza

Już nie tylko żółte i czerwone. Część powiatów w naszym kraju już świeci się na czarno. Oznacza to, że w tych miejscach średnia liczba potwierdzonych zakażeń z 7 dni na 100 tysięcy mieszkańców przekroczyła 90. Najpoważniejsza sytuacja jest w: powiecie łęczyńskim (93,1) oraz Lublinie (91,6). Blisko przekroczenia tej strefy mamy w powiatach: puławskim (80,6), lubelskim (73,9), w Białej Podlaskiej (72,5), w powiecie bielskim (71,6), w Białymstoku (70,5) oraz w powiecie białostockim (70,5).

Czwarta fala pandemii. Co z obostrzeniami?

Póki co, rząd podał żadnych wytycznych na temat powrotu obostrzeń w Polsce. Wiadomo jedynie, że jeśli się pojawią - mają być regionalne. Oznacza to, że restrykcje zostaną wprowadzone tam, gdzie jest najwięcej zakażeń, szpitale są najbardziej obłożone, a poziom zaszczepienia jest najmniejszy. Obostrzenia mogą więc na początku zostać wprowadzone właśnie w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim. Sytuacja jest jednak dynamiczna i może zmienić się w każdej chwili. Na temat restrykcji wypowiedział się wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska zapowiedział, że w piątek zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie odbędzie się dyskusja o "podziale na strefy".

Z wielkim wyważeniem myślimy o ewentualnych obostrzeniach. Oczywiście mówimy generalnie o województwach wschodnich – woj. podlaskim, lubelskim, czy też o wschodnich powiatach woj. mazowieckiego – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czy osoby zaszczepione nie będą podlegać restrykcjom? Nad tym zastanawia się spora część Polaków. W rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Kraska zaznaczył, że "trzeba dać jakiś bonus dla osób zaszczepionych. Wszystkie statystyki pokazują, że te szczepienia działają".

W kontekście sytuacji epidemicznej zwrócił też uwagę na to, że "czwarta fala nie będzie aż tak wysoka, ale będzie się dość długo utrzymywała, czyli będzie w miarę płaska, ale dość długa".

Oto najbardziej bezużyteczne rzeczy świata. Nikt nie wie po co powstały!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze