Noc Świętojańska 2021: kiedy wypada i jak ją obchodzić? Co to za dzień?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Noc Świętojańska 2021: kiedy wypada i jak ją obchodzić? Co to za dzień?

2021-06-23 11:06

Noc Świętojańska 2021: kiedy wypada i jak ją obchodzić? Co to za dzień? Wianki, Noc Kupały, Noc Świętego Jana lub Nocświętojańska. Wszystkie te nazwy związane są ściśle z początkiem lata! Noc Świętojańska obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. Niektórzy wciąż obchodzą ją nawet w Polsce! Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule!

Noc Świętojańska 2021: kiedy wypada i jak ją obchodzić? Co to za dzień? Nadchodzi lato. W zamierzchłych czasach był to ważny okres zwłaszcza dla mieszkańców wsi. To wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze warzywa, lecz również można było sobie pozwolić na odpoczynek i zabawę. Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były właśnie czasem rozrywek. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Nawet współcześnie wiele osób decyduje się na huczne obchody. Niektórzy spotkają się przy ogniskach na szczytach gór, inni wezmą udział w plenerowych piknikach i koncertach. Wciąż popularny jest wśród młodych dziewcząt zwyczaj zakładania wianków i puszczania ich na wodę. Młodzi chłopcy mieli wyciągać je z odmętów rzek i jezior. Złowienie wianku ukochanej zapewniało huczne wesele.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Noc Świętojańska 2021, a Noc Kupały. Kiedy którą obchodzimy?

Noc Świętojańska obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. Noc Kupały 2021 obchodzić będziemy jednak w innym terminie. Przypada on na najkrótszą noc w roku czyli 21 czerwca. W tym roku jest to poniedziałek.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - co się wtedy robi? OBRZĘDY i ZWYCZAJE

Obrzędy w Noc Świętojańską rozpoczynały się z zapadnięciem zmroku i trwały przez całą noc. Palono ogniska, przez które skakali mężczyźni, a dziewczęta puszczały na wodę wianki. Ten, kto go wyłowi, zostanie w przyszłości mężem właścicielki. Najdzielniejsi wyruszali również na poszukiwanie kwiatu paproci. Tajemnicza roślina ma pojawiać się podobno tylko tej nocy.