Nawałnice przeszły nad Polską. Ofiary śmiertelne, ranni, tysiące uszkodzonych budynków [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Nawałnice przetoczyły się nad Polską. Ofiary śmiertelne, ranni, tysiące uszkodzonych budynków [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-02-18 8:21

Trzy ofiary śmiertelne i 19 osób rannych oraz tysiące uszkodzonych budynków — to skutki potężnej nawałnicy, która w czwartek (17 lutego) przeszła przez Polskę. Niemal 50 tys. odbiorców pozostaje bez dostaw prądu. Najwięcej pracy mieli strażacy w województwie wielkopolskim i łódzkim.

Jak podała komenda główna PSP, w czwartek strażacy w całym kraju odnotowali 13666 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj. wielkopolskiego - 2925, łódzkiego - 1883, mazowieckiego - 1836, dolnośląskiego - 1319.

- Strażacy odnotowali 3038 uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. W wyniku silnego wiatru trzy osoby straciły życie, a 19 odniosło obrażenia - powiedział PAP rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Z kolei od północy do godz. 6 w piątek w całym kraju odnotowano 65 zdarzeń. Jak jednak zaznaczają strażacy zgłoszenia po nocy zaczynają dopiero spływać. - Główne uderzenie za wczoraj zostało powstrzymane, ale jest masa rzeczy, które musimy dokończyć. Mamy też alerty pogodowe dotyczące silnego wiatru na dziś - powiedział Kierzkowski.

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Dodał, że 19 osób, które w czwartek odniosły obrażenia to głównie osoby, które ucierpiały od połamanych gałęzi i drzew. Zaznaczył, że do najpoważniejszych zdarzeń w czwartek doszło w powiecie pleszewskim w Dobrzycy (Wielkopolskie), gdzie przeszła trąba powietrzna. - Tam wysłaliśmy 20 kadetów ze szkoły aspirantów do pomocy w usuwaniu skutków tej trąby - powiedział Kierzkowski. Dodał, że we wsi Dmenin w pow. radomszczańskim wiatr urwał skrzydła ok. 30-metrowej turbiny wiatrowej. Nikt nie został poszkodowany. Dwie osoby zginęły wskutek zawalenia się żurawia na budowie w Krakowie, zaś jedna w wyniku zwalenia się drzewa na samochód.

ZOBACZ TEŻ: Wichura zerwała dach z Biedronki. Jego fragmenty uderzyły w zaparkowane samochody! [WIDEO]

Jak poinformował na Twitterze wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak, według stanu na godz. 6 bez dostaw prądu jest 47 811 odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim - 9 870, łódzkim - 9 671 i wielkopolskim - 7 560. Trwają prace naprawcze. Według RCB wichury spowodowały opóźnienie 57 pociągów.