Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”

i

Autor: Wikimedia commons Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”

Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”

2022-02-28 13:35

Poseł Michał Wypij (Porozumienie) przygotował poselski projekt zmiany ustawy "Prawo przedsiębiorców", która zakłada oznakowanie rosyjskich produktów dobrze widoczną nakleją z flagą Rosji. "Każdy klient powinien sam zdecydować, czy kupując chcą wspierać machinę wojenną Putina" - powiedział Wypij.

Poseł Michał Wypij poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z wieloma posłami i ma nadzieję, że w krótkim czasie uda się wprowadzić zmiany w "Prawie przedsiębiorców".

"Chodzi o to, by każdy produkt wyprodukowany w Rosji oznaczyć naklejką z flagą tego kraju. Klient robiąc zakupy nie będzie musiał szukać napisów, gdzie daną rzecz wyprodukowano, ale będzie to od razu widoczne" - powiedział Wypij i zaznaczył, że takie zmiany mają pomóc w bojkotowaniu rosyjskich produktów.

"Każdy sam powinien zdecydować, czy chce wspierać machinę wojenną Putina" - podkreślił Wypij.

Potrzebna zmiana trzech punktów ustawy „Prawo przedsiębiorców”

Oznakowanie produktów rosyjskich wymaga zdaniem Wypija zmiany trzech punktów ustawy "Prawo przedsiębiorców" , pierwszym jest dodanie do art. 21 kolejnego ustępu o treści: "Jeżeli państwem siedziby wytwórcy towaru jest Federacja Rosyjska przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamieszcza dodatkowo na tym towarze, a jeżeli towar jest w opakowaniu to na jego opakowaniu, wyraźnie widoczną grafikę przedstawiającą flagę Federacji Rosyjskiej".

Kolejny punkt zobowiązuje ministra gospodarki do opracowania wymiarów i wyglądu grafiki flagi, która ma być przyklejona na produktach.

Ostatnia zmiana mówi o tym, że ustawa wchodzi w życie po siedmiu dniach - to oznacza, że tyle czasu miałyby podmioty wprowadzające na rynek rosyjskie produkty na ich oznaczenie.

"Każdy z nas robiąc zakupy może się przyczynić do osłabienia rosyjskiej gospodarki, która finansuje machinę wojenną Putina" - podkreślił poseł Wypij.

Marcin Janusz: nie zagramy z rosyjskimi drużynami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE