Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”

2022-02-28 13:35
Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”
Autor: Wikimedia commons Michał Wypij złożył projekt oznakowań rosyjskich towarów. „Każdy może osłabić gospodarkę Putina”

Poseł Michał Wypij (Porozumienie) przygotował poselski projekt zmiany ustawy "Prawo przedsiębiorców", która zakłada oznakowanie rosyjskich produktów dobrze widoczną nakleją z flagą Rosji. "Każdy klient powinien sam zdecydować, czy kupując chcą wspierać machinę wojenną Putina" - powiedział Wypij.

Poseł Michał Wypij poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z wieloma posłami i ma nadzieję, że w krótkim czasie uda się wprowadzić zmiany w "Prawie przedsiębiorców".

"Chodzi o to, by każdy produkt wyprodukowany w Rosji oznaczyć naklejką z flagą tego kraju. Klient robiąc zakupy nie będzie musiał szukać napisów, gdzie daną rzecz wyprodukowano, ale będzie to od razu widoczne" - powiedział Wypij i zaznaczył, że takie zmiany mają pomóc w bojkotowaniu rosyjskich produktów.

"Każdy sam powinien zdecydować, czy chce wspierać machinę wojenną Putina" - podkreślił Wypij.

Potrzebna zmiana trzech punktów ustawy „Prawo przedsiębiorców”

Oznakowanie produktów rosyjskich wymaga zdaniem Wypija zmiany trzech punktów ustawy "Prawo przedsiębiorców" , pierwszym jest dodanie do art. 21 kolejnego ustępu o treści: "Jeżeli państwem siedziby wytwórcy towaru jest Federacja Rosyjska przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamieszcza dodatkowo na tym towarze, a jeżeli towar jest w opakowaniu to na jego opakowaniu, wyraźnie widoczną grafikę przedstawiającą flagę Federacji Rosyjskiej".

Kolejny punkt zobowiązuje ministra gospodarki do opracowania wymiarów i wyglądu grafiki flagi, która ma być przyklejona na produktach.

Ostatnia zmiana mówi o tym, że ustawa wchodzi w życie po siedmiu dniach - to oznacza, że tyle czasu miałyby podmioty wprowadzające na rynek rosyjskie produkty na ich oznaczenie.

"Każdy z nas robiąc zakupy może się przyczynić do osłabienia rosyjskiej gospodarki, która finansuje machinę wojenną Putina" - podkreślił poseł Wypij.

Marcin Janusz: nie zagramy z rosyjskimi drużynami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze