Nowy mandat dla kierowców wszedł w życie. Kara może wynosić nawet 30 tys. zł

2021-04-19 6:32
Nowy mandat za brudny samochód - ile wynosi?
Autor: policja.pl Nowy mandat za brudny samochód - ile wynosi?

Nowy mandat „za brudny samochód” wszedł w życie 10 kwietnia. Wybrani kierowcy, którzy nie będą przestrzegali określonych przepisów, mogą liczyć się z mniej bądź bardziej dotkliwymi karami. Te drugie wynosić mogą nawet 30 tys. zł. Komu, kiedy i jaka kara grozi na mocy nowych przepisów?

Spis treści

  1. Mandat za brudny samochód – ile wynosi? [19.04.2021]
  2. Kiedy można dostać mandat za brudny samochód?

Spis treści

  1. Mandat za brudny samochód – ile wynosi? [19.04.2021]
  2. Kiedy można dostać mandat za brudny samochód?

Pomysł wprowadzenia tzw. mandatu za brudny samochód pojawił się już w 2020 roku i związany był z wybuchem pandemii koronawirusa. Do tej pory bowiem w transporcie obowiązuje reżim sanitarny. Ograniczono ilość miejsc w autobusach czy autokarach, a także wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji miejsc i innych powierzchni. Również w taksówkach, spośród których wiele zamontowanych ma pleksi oddzielające kierowcę od pasażera.

Czytaj też: Nowy mandat dla kierowców i pieszych za zaśmiecanie. Nawet 5 tys. "za papierek"

Nowe przepisy i mandat za brudny samochód weszły w życie 10 kwietnia. Chodzi o zmianę kodeksu wykroczeń przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – art. 117 mówiący o niespełnianiu obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku: Nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Nowy mandat dotyczy zatem konkretnej grupy kierowców – przewoźników (taksówkarzy, kierowców busów czy autobusów). Od 10 kwietnia mają oni obowiązek utrzymać w stanie porządku i czystości pojazd, którym przewożą pasażerów.

Co grozi osobom, które tego nie zrobią?

Raport z Anteny 15.04

Mandat za brudny samochód – ile wynosi? [19.04.2021]

Przepisy przewidują dwie możliwości. Pierwszą jest ukaranie przewoźnika mandatem karnym w wysokości od 50 do 250 zł. Kierowca może oczywiście nie zgodzić się z policjantem wystawiającym dokument i go nie przyjąć. Wówczas uruchamia się druga możliwość, a mianowicie skierowanie wniosku o ukaranie do sanepidu. Kara administracyjna w przypadku udowodnienia, że przewoźnik nie miał racji, może okazać się znacznie dotkliwsza, ponieważ widełki przewidują tutaj od 5 do 30 tys. zł

Należy dodać, że nowe przepisy dotyczące przewoźników są łagodniejsze, aniżeli ogólne dotyczące np. nieruchomości, w przypadku których kara wynosi nie 50-250, ale 1500 zł, ponieważ w myśl paragrafu 1 art. 117: „Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

Kiedy można dostać mandat za brudny samochód?

Nowy mandat mogą dostać kierowcy (przewoźnicy), którzy nie zapewnią pasażerom środków do dezynfekcji lub też nie będą regularnie czyścili wnętrza pojazdu i utrzymywali w nim porządku oraz czystości. Taka postawa może bowiem zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem wśród pasażerów.

Przypomnijmy również, że kierowcy – nie tylko przewoźnicy – mogą dostać mandat za brak maseczki w aucie. Jest ona obowiązkowa w przypadku, gdy dojdzie do kontroli drogowej. W razie jej nieposiadania kierowca może zostać ukarany przez funkcjonariusza mandatem wynoszącym od 500 do 1000 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze