Nowy mandat dla kierowców i pieszych za zaśmiecanie. Nawet 5 tys. "za papierek"

2021-01-21 8:32
Nowy mandat dla kierowców i pieszych za zaśmiecanie 2021
Autor: SM Białystok Nowy mandat dla kierowców i pieszych za zaśmiecanie 2021

Będzie nowych mandat dla kierowców i pieszych? Wszystko na to wskazuje. Już niedługo i jednych, i drugich mogą czekać ogromne kary związane z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o podwyżki kwot mandatów za zaśmiecanie. W najgorszym przypadku kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych!

Nowy mandat dla kierowców i pieszych. Od 500 do 5000 zł

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że resort klimatu przygotował projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Oznacza to nowy mandat dla kierowców i pieszych za zaśmiecanie. Podwyżka w tym obszarze już niedługo może być kolosalna!

ZOBACZ TEŻ: Nowe kary dla kierowców. Nawet 8400 zł, jeśli zapomnisz o jednej rzeczy

Ustawa, o której mowa, dotyczy zasad związanych z niezaśmiecaniem miejsc publicznych takich jak droga, ulica, plac, ogródek czy trawnik. Jeśli policja bądź straż miejska przyłapie kogoś na tym, że wyrzuca tam papierki, niedopałki lub innego rodzaju śmieci, może wystawić mu mandat. Zgodnie z definicją zaśmiecaniem jest nawet wyrzucenie jednego, małego papierka w miejscu niedozwolonym.

Na ten moment najwyższa kara przewidziana za takie działanie wynosi 500 zł. Już niedługo jednak może mocno wzrosnąć. Zmiana przepisów dotyczy zarówno pieszych, jak i kierowców, ponieważ nie tylko tych pierwszych przyłapać można na zaśmiecaniu. Wśród drugich są osoby, które potrafią wyrzucić śmieci przez szybę auta. Dotyczy to zresztą zarówno kierowców, jak i pasażerów. I jedni, i drudzy przyłapani na takich działaniach przez mundurowych, mogą słono zapłacić.

Niebezpieczne wyprzedzanie na DK 8. Litwin i Łotysz ukarani mandatami

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Nowy mandat za zaśmiecanie. Ile wyniesie kara za wyrzucenie papierka?

Jak podaje Gazeta Prawna, kwoty mandatów, które najczęściej wystawiają strażnicy miejscy, wynoszą 50 zł. Niekiedy wszystko kończy się na słownym pouczeniu. Nowelizacja ustawy przewiduje, że nowy mandat za zaśmiecanie wynosić będzie maksymalnie 500 zł. To jednak nie wszystko, ponieważ jeśli strażnik miejski czy policjant zdecyduje się skierować do sądu wniosek o ukaranie grzywną, kara może wzrosnąć nawet 10-krotnie – z 500 do 5000 zł.

Skąd pomysł na taką podwyżkę? DGP informuje, że „pieniądze z wymierzanych kar mają »zmniejszyć koszty systemu gospodarowania odpadami«, wspomagając budżety gmin.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze