Lockdown w Polsce też dla ZASZCZEPIONYCH?! "Ponosimy odpowiedzialność za coś, za co nie odpowiadamy"

2022-01-20 10:53
Lockdown w Polsce też dla ZASZCZEPIONYCH?! Ponosimy odpowiedzialność za coś, za co nie odpowiadamy
Autor: pixabay.com Lockdown w Polsce też dla ZASZCZEPIONYCH?! "Ponosimy odpowiedzialność za coś, za co nie odpowiadamy"

W środę (19 stycznia) Andrzej Niedzielski na konferencji prasowej potwierdził, że w Polsce mamy do czynienia z piątą falą zachorowań na COVID-19. I chociaż eksperci nie przewidują w związku z tym zablokowania służby zdrowia, to liczą się z wprowadzeniem nowych obostrzeń. Eksperci podkreślają, że mogą dotknąć także osoby zaszczepione.

Piąta fala COVID-19 w naszym kraju stała się faktem. W środę minister zdrowia poinformował o nowym rekordzie zakażeń i zaznaczył jednocześnie, że z każdym dniem pozytywnych przypadków będzie jeszcze więcej. W związku z tym Andrzej Niedzielski poprosił pracodawców o przeniesienie swoich pracowników na pracę zdalną oraz ogłosił, że niektóre zawody zostają objęte obowiązkiem pracy w domu.

Czytaj więcej: OBOWIĄZKOWA PRACA ZDALNA dla TYCH zawodów! OFICJALNE ogłoszenie ministra zdrowia z dnia 19.01

W kraju natomiast rozpoczęła się dyskusja, czy kolejna fala zachorowań nie zablokuje polskiej służby zdrowia. W ostatnim czasie bowiem szpitale radziły sobie z sytuacją.

Lockdown również dla osób zaszczepionych?

Według profesora Włodzimierza Guta, wirusologa z Polskiego Instytutu Higieny, na obecną chwilę trudno wyrokować jak ta piąta fala wpłynie na opiekę medyczną.

- Sytuacja jest pół na pół. Bardzo wiele mogą zrobić sami obywatele. Gdy mamy podejrzenie, że jesteśmy zakażeni, nie czekajmy na testy i izolację, po prostu zostańmy w domu, nie roznośmy wirusa. Przestrzegajmy obostrzeń i wytycznych, zasad dystansu społecznego – powiedział w rozmowie z salon24.pl

Czytaj więcej: Piąta fala pandemii: "limity obniżone do zera". Niezaszczepieni nie wejdą do restauracji i sklepów?

Zapytany jednak o to, z jakimi działaniami rządu można się liczyć w najbliższym czasie, zdradził, że trzeba mieć na uwadze nawet lockdown również dla osób zaszczepionych:

- Trzeba się liczyć z taką możliwością. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czemu ktoś ma płacić za czyjeś błędy. Ale często jest już tak, że ponosimy odpowiedzialność za coś, za co nie odpowiadamy.

„Wirus będzie cały czas”

Prof. Gut odniósł się również do licznych teorii, jakoby piąta fala COVID-19 miała być tą ostatnią w naszym kraju.

- Odporność populacyjna chroni, ale tylko przed hospitalizacją i zgonem. Wirus będzie cały czas. Będą kolejne jego fale. Oczywiście sytuacja jest dzięki szczepieniom lepsza, bo mamy 30 tysięcy zakażeń dziennie, a hospitalizacji procentowo mniej niż w poprzednich falach. Ale to nie znaczy, że wirus zanika. I nie można też powiedzieć, że upodobni się do zwykłego przeziębienia, czy grypy. Bo grypa, przeziębienie, mają krótki czas od zakażenia do wystąpienia objawów. Tu jest czas długi. I problemem nie są objawy, ale odpowiedź immunologiczna, która nas niszczy – powiedział doświadczony wirusolog.

Autokar spłonął na stacji paliw

Źródło: salon24.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze