Latające kleszcze. Czym są?

i

Autor: Wikimedia Commons/Sanja565658 Latające kleszcze. Czy są groźne? Gdzie występują?

Latające kleszcze ATAKUJĄ! Są jeszcze gorsze od tych "zwykłych. Mogą wejść nawet pod powiekę!

2021-05-19 8:26

Latające kleszcze to nie żart. Te owady można spotkać w polskich lasach. Lasy Państwowe co roku przed nimi ostrzegają. Latające kleszcze są nie tylko paskudne, ale również niebezpieczne. Jak bardzo? Czy coś nam grozi po ugryzieniu? Jak rozpoznać latające kleszcze? Sprawdźcie w naszym materiale.

Latające kleszcze. Czym są?

Latające kleszcze to inaczej strzyżaki jelenie (sarnie), czyli muchówki krótkoczułki. Najczęściej można je spotkać w lasach. Latające kleszcze atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Owady te najbardziej lubią wysoką temperaturę, więc już w maju można się na nie natknąć podczas spaceru.

Raport z anteny 18.05, godz.10

Latające kleszcze. Jak je rozpoznać?

Latające kleszcze są bardzo podobne, do tych "zwykłych". Mają jednak skrzydła i mogą latać na krótkie dystanse. Co więcej, gdy latający kleszcze wczepi się w żywiciela, to bardzo trudno się go pozbyć. Traci też wtedy skrzydła i upodabnia się do "zwykłego" kleszcza. Może też wyglądem przypominać pająka. Strzyżaki osiągają maksymalnie 6 mm długości. Mają brunatny kolor i przejrzyste skrzydła.

Są obrzydliwe, kiedyś wpadło mi kilka do włosów. Jak usiądą, odpadają im skrzydła. Wtedy wyglądają, jak pająki - relacjonuje spotkanie z latającymi kleszczami jedna z naszych reporterek.

Latające kleszcze. Czy ugryzienie jest dla nas groźne?

Ugryzienie przez latającego kleszcza jest bardzo bolesne. Na początku ślad po ugryzieniu jest niemal niewidoczny. Po trzech dniach powstaje twardy, zaczerwieniony obrzęk, który swędzi nawet do trzech tygodni. Bąble po ugryzieniach latających kleszczy długo się goją. Co więcej, latające kleszcze atakują chmarami i mogą wejść pod powiekę, do nosa czy ucha. To jednak jeszcze nie wszystko. Latające kleszcze, podobnie jak te zwykłe mogą przenosić groźne choroby. Nie ma jednak potwierdzenia w kwestii boreliozy. Ugryzienie będzie za to bardzo dotkliwe dla alergików.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?