Czarna pszczoła znów w Polsce. Czy jest groźna? Czy może nas użądlić?

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Guety, 2004 Czarna pszczoła znów w Polsce. Czy jest groźna? Czy może nas użądlić?

Gigantyczne czarne i fioletowe pszczoły w Polsce! Kiedy mogą zaatakować?

2021-05-18 16:31

Czarne i fioletowe pszczoły znów pojawiły się w Polsce. Przez kilkadziesiąt lat były uważane za wymarłe. Są większych rozmiarów niż pszczoły, które znamy. Mają też inny kolor. Czy są groźne? Kiedy mogą zaatakować? Co zrobić, by czarna pszczoła nas nie użądliła?

Spis treści

  1. Czarna i fioletowa pszczoła: Jak wygląda?
  2. Czy czarna pszczoła jest niebezpieczna?
  3. Czy czarna pszczoła jest groźna?
  4. Kiedy atakuje czarna pszczoła? Czy może nas użądlić?

Przez kilkadziesiąt lat były uważane za wymarłe. Teraz powróciły wraz ze zmianami klimatu. Chodzi o czarne i fioletowe pszczoły, które formalnie nazywane są zadrzechniami. Czy są groźne?

Czarna i fioletowa pszczoła: Jak wygląda?

Czarna i fioletowa pszczoła jest sporych rozmiarów - osiąga nawet 3 cm długości, czyli jest o około dwie trzecie większa niż zwykła pszczoła! Ma też charakterystyczne ubarwienie - zamiast typowych pszczelich pasków ma czarne ciało i mieniące się w słońcu na fioletowo skrzydła. W 2002 roku pszczoły zostały uznana za wymarłe. Pierwsze informacje o ich powrocie pojawiły się kilka lat temu.

Czytaj także: Obowiązki właścicieli psów. TO musisz wiedzieć! Inaczej zapłacisz OGROMNE pieniądze

Czy czarna pszczoła jest niebezpieczna?

Czy czarna pszczoła jest niebezpieczna? Kiedy może zaatakować? Czarna pszczoła, czyli zadrzechnia, jest uważana za pszczołę samotnice. W przeciwieństwie do pszczół, które znamy, nie produkuje miodu. Zbiera pyłek, ale ten służy jej wyłącznie jako pokarm. Pszczoła wygląda groźnie - ze względu na czarne ubarwienie i spory rozmiar. Należy jednak pamiętać, że jest pod całkowitą ochroną, więc osobników nie można zabijać!

Czy czarna pszczoła jest groźna?

Czarna pszczoła na pewno nie zagraża innym pszczołom. Ani czarna, ani fioletowa pszczoła nie są gatunkami inwazyjnymi. Nie atakują uli, a swoje gniazda zakładają w starych drzewach. Są uważane za łagodne, a nawet za płochliwe.

Czytaj także: Pałac Kultury - MAŁE SOKOŁY wykluły się na PKiN! Zobaczcie urocze pisklęta! [WIDEO]

Kiedy atakuje czarna pszczoła? Czy może nas użądlić?

Czy czarna pszczoła może nas użądlić? Podobnie jak pszczoły, które znamy, czarna pszczoła ma żądło. Używa go jednak wyłącznie, gdy czuje się zagrożona. Zatem jeśli nie będziemy jej prowokować, nie powinniśmy czuć się zagrożeni.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Co wydarzyło się wcześniej? Niby 50 proc. szansy w każdym pytaniu, ale łatwo nie będzie

Pytanie 1 z 10
Co wydarzyło się wcześniej?
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty